Europski parlament sutra će na svojoj Plenarnoj sjednici koja se održava u Bruxellesu glasovati o Izvješću koje je pripremila zastupnica Europske pučke stranke Lara Comi koje se odnosi na Strategiju jedinstvenog tržišta. Nakon gotovo tri godine rada „Paket o sigurnosti proizvoda i nadzoru nad tržištem“ je u potpunosti usuglašen, osim članka 7. Uredbe o sigurnosti potrošačkih proizvoda, tzv. Made In odredbe. Tom odredbom želi se uvesti obavezno označavanje podrijetla za nepoljoprivredne proizvode. Rad na ovom dosjeu u Vijeću EU blokiran je već više od dvije godine i to upravo zbog predloženog obveznog označavanja podrijetla proizvoda.
Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir rekla je danas na radnoj grupi Europske pučke stranke za gospodarstvo i okoliš, a potom i na sjednici Kluba zastupnika EPP-a da je važno uspostaviti jedinstveni europski sustav za zaštitu oznaka zemljopisnog podrijetla za nepoljoprivredne proizvode u Uniji, na što je Parlament već pozivao, čime bi se stalo na kraj neprimjerenoj i izuzetno neujednačenoj situaciji u Europi te bi se za građane, potrošače, proizvođače i cijelo europsko gospodarsko i socijalno okruženje ostvarili brojni i raznoliki pozitivni učinci.
Petir je dodala da bi se takvim instrumentom jasno istaknula dodana vrijednost brojnih lokalnih i tradicijskih proizvoda, uz očite koristi za proizvođače, područja s kojih proizvodi dolaze i osviještenost potrošača. Ona ističe važnost navođenja odgovarajućih informacija na proizvodima za maloprodaju, posebno navođenja zemlje podrijetla, što je ključno za zaštitu potrošača i jačanje borbe protiv krivotvorenja. Petir je dodala da je važno osigurati informiranost potrošača i razmotriti mogućnost uvođenja obveznog sustava za pružanje ključnih informacija o ručno izrađenim i industrijskim proizvodima kako bi se potrošačima pružile informacije i zajamčila jednaka kvaliteta proizvoda u različitim državama članicama.
Države članice su po pitanju stava oko Made In odredbe podijeljene u dva bloka: za i protiv obveznog označavanja podrijetla proizvoda.
Republika Hrvatska, zajedno s BG, CY, EL, ES, FR, IT, MT, PT, RO i SI je okupljena u blok zemalja (Friends of Made In) koje podržavaju sektorski pristup i obvezno označavanje podrijetla proizvoda (11 država članica).
AT, BE, CZ, DE, DK, EE, FI, HU, IE, LT, LU, LV, NL, SE, SK i UK se protive obveznom označavanju podrijetla proizvoda (16 država članica).
PL je jedina država članica koja je fleksibilna po pitanju obveznog označavanja podrijetla proizvoda.
Europska komisija i Europski parlament su ranije također podržale obvezno označavanje podrijetla proizvoda.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: Thinkstock
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.