Rumunjska je u utorak došla korak bliže zaštiti braka kao zajednice muškarca i žene, nakon što je gornji dom parlamenta uvjerljivo podržao ustavnu promjenu definicije braka.
Tekst ustava je rodno neutralan po pitanju braka, odnosno brak se definira kao zajednica “supružnika”. Aktivisti žele promjenu, po kojoj bi se brak definirao kao zajednica između muškarca i žene.
“Ohrabrili smo Rumunjski parlament da promovira i potiče brak kao zajednicu jednog muškarca i jedne žene. Ta zajednica je bezvremenska, univerzalna, i jedinstvena. Naše društvo treba ojačati brak i obitelj, ne potkopavati ga. Referendum je prava odluka,” navela je u priopćenju Adina Portaru, pravnica koja radi kao pravni savjetnik za ADF International u Bruxellesu.
“Uzev u obzir ogromnu demokratsku podršku, referendum o braku je lakmus demokracije u Rumunjskoj. Tri milijuna glasova se ne mogu ignorirati”; rekao je Robert Clarke, Direktor za Europu ADF Internationala.
Rumunjska: 3 milijuna potpisa za zaštitu braka i obitelji u Ustavu
Gornji dom parlamenta je uvjerljivom većinom podržao ustavnu promjenu u utorak, nakon što je prijedlog prihvatio donji dom parlamenta.
Očekuje se da će Ustavni sud odobriti promjenu, nakon čega bi se o pitanju glasalo na referendumu.
Rumunjska ‘Socijaldemokratska partija’ uporno pokušava ublažiti kazneni zakon za korupciju
Referendum će se vjerojatno održati u listopadu, rekli su zastupnici u parlamentu, a promjena, odnosno zaštita braka ima široku podršku u političkim i vjerskim krugovima.
Revidirani članak 48, stavak 1 Ustava Rumunjske, prema prijedlogu građanske inicijative, treabo bi glasiti: “Obitelj je utemeljena na slobodno sklopljenom braku između jednog muškarca i jedne žene, na njihovoj potpunoj jednakosti te na pravu i dužnosti roditelja da osiguraju odgoj i obrazovanje djece.”
Rumunjski Ustavni sud je potvrdio da je u skladu s Ustavom zahtjev tri milijuna građana koji su zatražili promjenu Ustava kako bi se brak definirao kao zajednica muškarca i žene, a koju je inicirala građanska inicijativa “Koalicija za obitelj”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Hina/nb
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.