Od 1990. u Njemačku se vratilo oko dva milijuna ruskih Nijemaca, a prema službenim podacima u posljednjih 25 godina nijedna se tako brojna grupa stranaca nije u tolikoj mjeri dobro integrirala u život zemlje poput njih.
“To je priča o uspjehu koji je bio težak i dug”, kaže Ulrich Kober, direktor programa za integraciju zaklade Bertelsmann.
“Iznimno su aktivni u svakodnevnom životu, stopa nezaposlenosti koja se odnosi na njih neznatno je veća od stope nezaposlenosti Nijemaca stalno nastanjenih u Njemačkoj i samo ih je tri posto bez neke akademske ili profesionalne diplome u odnosu na 1,6 izvornih Nijemaca.
Nakon pada Željezne zavjese Savezna Republika Njemačka pružila je priliku potomcima Nijemaca koji su prije 250 godina na poziv ruske carice Katarine Velike naselili carsku Rusiju, da se vrate u zemlju svojih predaka.
Suočeni s problemom nepriznavanja ruskih diploma bili su često prisiljeni raditi poslove za koje su bili prekvalificirani. Ismijavali su ih zbog njihova arhaičnog njemačkog, a brojni su sa sobom doveli rusofonog bračnog partnera, što je često bila otegotna okolnost.
“U Rusiji su ih smatrali Nijemcima, a kad su stigli ovdje, uz velika očekivanja i uvjereni da su ponovno pronašli korijene u zemlji svojih predaka, bili su razočarani. U Njemačkoj su, naime odjednom postali Rusi. Jedan dio mladih koji nije uspio pronaći adekvatno ili bilo kakvo zaposlenje potonuo je u kriminal”, ispričao je profesor Dieter Oberndoerfer sa Sveučilišta u Freiburgu im Breisgau, koji se specijalizirao za pitanja i probleme doseljenika.
Njemački tisak imigrante je dočekao “na nož”. “Doseljenici iz Rusije samo nose gomilu problema… značajno je povećan kriminal i broj nezaposlenih”, jedan je od komentara čitatelja članka objavljenog u tjedniku Der Spiegel 1999. Slični su se napisi pojavljivali i šest godina nakon toga, no zahvaljujući političkoj potpori njihova je prilagodba i integracija završila uspjehom.
“Njemačka je prema ruskim Nijemcima zauzela pozitivan stav ponudivši im osmišljen plan prilagodbe koji sada služi kao svojevrstan model”, rekao je dužnosnik njemačke vlade zadužen za ovu manjinu, Hartmut Koschyk.
U odnosu na ostale strane državljane koji ondje žive i rade u samom su početku bili u prednosti – odmah su dobili njemačku putovnicu. Bivši kancelar Helmut Kohl im je kao svojevrsnu odštetu zbog progona u bivšem SSSR-u zajamčio automatsko dobivanje njemačkog državljanstva.
Da bi se olakšala njihova integracija ponuđeni su im i besplatni tečajevi njemačkog jezika. “Ovu smo praksu kasnije uspješno primijenili i na ostale doseljenike”, rekao je Kober ističući kako su ruski Nijemci svoj status ‘stranca’ nakon određenog razdoblja zamijenili onim ‘susjeda’. Potvrda za to je i činjenica da je jedan od zastupnika u Bundestagu od 2013. Heinrich Zertik rođen 1957. u Kazahstanu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/h
Photo: Bernd Schwabe in Hannove
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.