“Još se sjećam što se dogodilo tijekom dočeka Nove godine u Kölnu, ali i na drugim mjestima. Njemačka vlada godinama zanemaruje ovaj problem, a uspon AfD-a (Alternative za Njemačku) je očita reakcija” – kazao je talijanski ministar vanjskih poslova Matteo Salvini u intervjuu za Deutsche Welle povodom aktualnih događaja u Njemačkoj.
U njemačkom gradu Chemnitzu proteklog su se tjedna održavali veliki prosvjedi nakon što su ondje prije tjedan dana dvojica migranata počinila ubojstvo. Pred kraj subotnjeg okupljanja na ulicama Chemnitza došlo je i do nasilja, kada su se međusobno sukobili prosvjednici zbog ubojstva, koji su izražavali neslaganje s politikom kancelarke Merkel, i “protuprosvjednici” iz skupa podrške proimigracijskoj politici. Pri tome je ozlijeđeno devet osoba.
> Njemačka šokirana silovanjem 10-godišnjaka: Počinitelji zločina Afganistanci i Sirijci
Mediji pišu kako u Chemnitzu dolazi do porasta ekstremne desnice, navodeći da su njihovi simpatizeri nakon ubojstva krenuli u “lov” na strance u tom gradu, a spominju i pojavu nacističkih pozdrava na prosvjedu koji se održao dan nakon ubojstva. Za te pojave krive i stranku Alternativa za Njemačku, koja je pozivala ljude na okupljanje, iako je iz njezinih redova poslana poruka da se ograđuju od bilo kakvih nacističkih pozdrava.
Pročitajte što je rekao Salvini
U intervjuu za Deutsche Welle, na upit novinara, talijanski ministar unutarnjih poslova Matteo Salvini komentirao je politiku njemačke kancelarke Angele Merkel, rekavši kako je njemačka vlada godinama svojim postupcima prema migrantima godinama zanemarivala rizik izbijanja napetosti. Istaknuo je kako je uspon stranke Alternativa za Njemačku reakcija na takvu politiku.
U nastavku prenosimo dio intrvjua koji je talijanski ministar Salvini dao Deutsche Welleu.
DW: Vidjeli ste što se događa u Chemnitzu u Njemačkoj u ovim trenucima, s ekstremnom desnicom i strankom Alternativa za Njemačku. Neki za to krive Angelu Merkel, tvrdeći da je to rezultat migrantske krize. Slažete li se s time?
Salvini: “Rekao bih da je Angela Merkel sasvim sigurno zanemarila rizik od izbijanja napetosti u društvu kada je tvrdila da u Njemačkoj ima mjesta za stotine tisuća tih ljudi. Još se sijećam što se dogodilo tijekom dočeka Nove godine u Kölnu, ali i na drugim mjestima. Međutim, nasilje nikada nije rješenje. Nasilje izaziva novo nasilje, ali njemačka vlada godinama je zanemarivala ovaj problem, a uspon AfD-a (Alternative za Njmeačku) je očita reakcija.”
Cijeli intervju Mattea Salvinija pročitajte na stranicama Deutsche Wellea.
> Nakon što su migranti ubili čovjeka na ulici- prosvjedi u njemačkom Chemitzu: ‘Merkel mora otići’
Njemačka kancelarka nije izrazila željanje zbog ubojstva koje je počinio migrant, ali traži od Nijemaca da se pobune “protiv mržnje prema strancima”
Rock koncert protiv rasizma, pod geslom “Nas je više”, koji se održao u ponedjeljak poduprli su i najviši državni dužnosnici, njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier i šef diplomacje Heiko Maas.
Njemačka kancelarka je, preko glasnogovornika, Nijemce pozvala da se pobune protiv “mržnje” koja, po njezinu mišljenju, nije usmjerena samo protiv stranaca, nego i protiv političkih dužnosnika i novinara.
Vlada je preko ministra vanjskih poslova Heika Maasa poduprla subotnji proimigracijski skup u organizaciji ljevice nakon kojega se u ponedjeljak održao rock koncert.
“Njemačka je donijela Europi neopisivu patnju. Ako ljudi danas ponovo hodaju ulicom izvodeći nacistički pozdrav, naša nas prošlost obvezuje da odlučno stanemo u obranu demokracije”, napisao je na Twitteru.
Od svih članova Vlade jedino je ministrica obitelji izrazila žaljenje položivši cvijeće na poprištu zločina u petak. Giffey je rekla kako su nemiri poziv za buđenje federalnoj vladi, koja treba obratiti pažnju na zabrinutost javnosti.
Zbog ubojstva privedeni Sirijac i Iračanin
Tridesetpetogodišnji Nijemac ubijen je u noći sa subote na nedjelju, a zbog ubojstva su privedena dva mladića, Sirijac i Iračanin. Tužiteljstvo je objavilo da se dvojica mladića, starih 22 i 23 godine, čiji identitet nije objavljen, sumnjiče da su nakon “verbalne prepirke” “bez opravdanja, žrtvi u više navrata nanijeli ozljede ubodima noža”.
Sud u Chemnitzu rekao je kako je Yousif Ibrahim Abdullah, jedan od dvojice uhićenih, trebao biti deportiran u Bugarsku prije dvije godine, gdje je prvotno zatražio azil, ali su vlasti propustile šestomjesečni rok.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina/dw.com