Slovenska vlada imenovala je u utorak predsjednika Međunarodnog suda pravde (ICJ) Ronnya Abrahama za svog predstavnika u arbitražnom sudu za granicu s Hrvatskom, objavili su slovenski mediji.
Umjesto najavljenog nacionalnog arbitra, Ljubljana je imenovala tog francuskog pravnika i stručnjaka za međunarodno pravo kako bi pokušala vratiti vjerodostojnost postupku arbitraže.
Odluka je donesena na sastanku čelnika parlamentarnih stranaka s premijerom Mirom Cerarom nakon kojih nije bilo izjava.
Hrvatska vlada objavila je u ponedjeljak da izlazi iz postupka arbitraže, jer smatra da je njegov rad kompromitiran zbog skandala slovenske strane.
Slovenska vlada ustraje u tome da skandal ne može biti razlog za zaustavljanje i prestanak arbitraže, čak niti prema bečkoj konvenciji o važenju međudržavnih ugovora.
Europska komisija poručila je danas da razumije zabrinutost Hrvatske zbog skandala u arbitražnom postupku sa Slovenijom, no da u samom arbitražnom sporazumu postoji način da se takva zabrinutost riješi. Iz izjave glasnogovornice Mine Andreeve čini se da Komisija ne podržava povlačenje Hrvatske iz arbitražnog sporazuma.
“Iako Europska komisija nije stranka u arbitražnom postupku, pozorno pratimo slučaj. Razumijemo zabrinutost hrvatskih vlasti zbog navodnog skandala s prisluškivanjem. Međutim, Europska komisija potpuno podržava rad arbitražne procedure i naglašava važnost arbitražnog sporazuma za pravnu sigurnost obiju strana. U arbitražnom sporazumu postoje mehanizmi kojima se može riješiti zabrinutost Hrvatske i istodobno sačuvati puno funkcioniranje arbitražnog sustava. Komisija naglašava važnost dobrog funkcioniranja Stalnog arbitražnog suda za glatku i učinkovitu primjenu zakona UN-a u budućnosti”, rekla je glasnogovornica Komisije Mina Andreeva piše vecernji.hr
Afera “arbitraža” izbila je kada su hrvatski mediji prošli tjedan objavili transkripte koji pokazuju da su se slovenski sudac pri Arbitražnom sudu i slovenska diplomatkinja dogovarali o iznošenju argumenata i lobiranju kod drugih sudaca u postupku o granici između Slovenije i Hrvatske.
Prema transkriptu i audio zapisu razgovora suca Jerneja Sekoleca i Simone Drenik Arbitražni bi sud dodijelio veći dio zaljeva Sloveniji.
Izvor: narod.hr/h/vecernji.hr
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.