Slovenska Ljevica (L), stranka koja je izborima 3. lipnja osvojila 9 mjesta u parlamentu i tako se skoro izjednačila sa Socijaldemokratima (SD) Dejana Židana kao klasičnom strankom ljevice, izrazila je spremnost na razgovore o koaliciji koju bi vodio Marjan Šarec, kako bi se spriječio ponovni dolazak na vlast relativnog izbornog pobjednika Janeza Janše, objavili su u subotu slovenski mediji.
“Spremni smo na razgovore i eventualne koalicijske pregovore sa Šarcem, a njegov službeni poziv očekujemo početkom idućeg tjedna”, kazao je na konferenciji za novinare predsjednik te stranke Luka Mesec. Pregovori Šarca o koaliciji 6 stranaka ljevice i centra su propali jer se demokršćanska Nova Slovenija (NSI) odlučila prikloniti Janši kao potencijalnom mandataru, s kojim ih povezuje bliskost programa, odnosno želja za privatizacijom državnih tvrtki, stimuliranje poduzetništva i porezna reforma, te oštrija politika prema migrantima.
Mesec je rekao da od Šarca očekuje prve ozbiljne pregovore i bitno drukčiji nacrt koalicijskog ugovora od onoga ponuđenog Novoj Sloveniji. Dodao je da je njegova stranka dosad imala sa Šarcem samo nekoliko kurtoaznih kontakata, ali je odbijala ulazak u vladu u kojoj bi bili i kršćanski demokrati.
Ljevica je osnovana 2014. godine, kada je po prvi put ušla u parlament, a svoj je izborni rezultat na ovogodišnjim izborima skoro udvostručila. Pripada krugu europskih stranaka “nove ljevice”, a zauzima se, među ostalim, za povećanje mirovina i minimalne zakonom zajamčene plaće, te smanjenje proračunskih izdvajanja za vojsku.
Slovenski predsjednik Borut Pahor u ponedjeljak će parlament i službeno obavijestiti da su mu Janša i Šarec potvrdili kako nemaju potrebnu većinu za oblikovanje parlamentarne većine koja bi osigurala formiranje stabilne vlade, pa slijedi 14-dnevni rok u kojemu se ponovo vode konzultacije i pregovori 9 političkih stranaka s mjestima u parlamentu o mogućim koalicijskim vezama.
Janša je obavijestio Pahora da za sada nema mogućnost prihvatiti mandat, ali je dodao da se to u nekoliko idućih tjedana može promijeniti jer nijedna od 9 stranaka u parlamentu ne želi nove izbore s neizvjesnim ishodom.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Hina/ij
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.