Prvi zahtjevi starih deviznih štediša iz Hrvatske i BiH prema Sloveniji koja je temeljem presude Europskog suda za ljudska prava preuzela obveze Ljubljanske banke počet će se primati od 1. studenoga, predviđa zakonski prijedlog koji je slovenska vlada donijela u četvrtak.
Štediše ili njihovi pravni nasljednici morat će zahtjeve sastavljene na posebnom formularu predati osobno ili poštom Slovenskom fondu za sukcesiju u roku od 25 mjeseci, stoji nadalje u prijedlogu zakona.
“Fond će u roku 3 mjeseca donijeti rješenje o svakom zahtjevu i štediši poslati informativni izračun. Ako na taj izračun ne podnese žalbu, sredstva ćemo doznačiti na njegov račun, a ako se žali, vodit će se upravni spor”, rekla je za ljubljanski dnevni list “Dnevnik” ravnateljica sukcesijskog fonda Ana Polak Petrič.
Očekuje se oko 300.000 zahtjeva koji će se verificirati uspoređivanjem s bazom podataka Ljubljanske banke. I dok je
baza podataka Ljubljanske banke Zagreb sređena,problemi bi mogli nastati sa štedišama iz BiH zbog nesređenih podataka
Ljubljanske banke Sarajevo koja je u vrijeme rata bila nacionalizirana.
Prijedlogom zakona koji je vlada premijera Mire Cerara donijela u četvrtak, a mora biti potvrđen i u parlamentu, predviđa se da će se za podmirenje starih deviznih štediša u Hrvatskoj i BiH potrošiti ukupno 385 milijuna eura, u što su uračunate glavnica, kamate i upravni troškovi cijelog postupka.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: fah