Poljska je oštro reagirala na odluku Europskog suda pravde o izricanju dnevne kazne od milijun eura te je poručila kako tu kaznu neće poštovati. EU podsjetimo, tvrdi da Poljska narušava neovisnost pravosuđa svojom reformom obrazovanja u kojoj su među ostalom lustrirani stari suci iz komunizma.
‘Poljska ne može i ne treba platiti nijedan zlot’
Europski sud pravde (ECJ) izrekao je Poljskoj dnevnu kaznu od milijun eura zbog njezinih pravosudnih reformi. Uz to Poljska bi trebala plaćati 500.000 eura po danu prema kazni izrečenoj u rujnu nakon što je odbila zatvoriti rudnik ugljena Turow na granici s Češkom. Na sudu u Luksemburgu još su u tijeku i drugi postupci o reformi pravosuđa, prenosi DW.
Govoreći na konferenciji za novinare u četvrtak, ministar pravosuđa Zbigniew Ziobro rekao je da “poljska država ne može pokleknuti pred bezakonjem. Istaknuo je da Poljska “ne može i ne bi trebala platiti ni jedan zlot, [u lokalnoj valuti]”, niti za “nezakonite sankcije Turowu” niti za “promjene u pravosuđu.” A Poljacima je savjetovao da ostanu mirni.
“Samo slabiji podliježu pritiscima. Radimo svoj posao, reformiramo pravosudni sustav i vodimo računa o vladavini prava u Europskoj uniji. Vodimo računa i o standardima Europske unije koji zahtijevaju da da zakon bude svugdje isti i da se provodi na isti način”, rekao je.
ECJ je u srijedu objavio novčanu kaznu, a sedam slučajeva je još u tijeku pred stegovnom komorom koju je osnovao PiS. Ipak, u svom posljednjem obraćanju Europskom parlamentu, poljski premijer Mateusz Morawiecki, kao i čelnik PiS-a Jaroslaw Kaczynski prije njega, rekao je da će disciplinska komora biti raspuštena “u sadašnjem obliku”, ne zbog presude u Luksemburgu, već jer ustanova nije ispunjavala svoje zadaće. Prvi planovi za reformu trebali su biti predstavljeni već u rujnu, ali je rok došao i prošao bez promjena.
Poljski euroskeptici prijete zaustavljanjem uplata EU
Marcin Romanowski, zamjenik ministra pravosuđa euroskeptične stranke Ujedinjena Poljska — mlađeg partnera PiS-a, na čijem je čelu Ziobro — također je sugerirao da sredstva nikada neće biti prebačena. “(Ne)odluka ECJ-a predstavlja zadiranje u nadležnosti poljske vlade i treba je zanemariti”, napisao je na Twitteru. “Možda zaustavljanje naših uplata u EU može dovesti eurokrate k sebi?”
Nitko drugi iz vlade nije otišao tako daleko do Romanowskog, ali neki su pribjegli retorici koja implicira da neće popustiti Bruxellesu. Sebastian Kaleta, još jedan zamjenik ministra pravosuđa, govorio je o “pokušaju potčinjavanja Poljske uz pomoć nezakonitih sredstava i otimanja njezina suvereniteta”.
Glasnogovornik vlade Piotr Müller inzistirao je na nastavku reformi pravosuđa u Varšavi. Kazne i ucjene nisu pravi put, a nisu model za funkcionalnu uniju suverenih država, rekao je. Njegov zamjenik Radoslaw Fogiel u međuvremenu je apelirao na nacionalni ponos svojih sunarodnjaka, rekavši da trebaju imati na umu suverenitet i nacionalni identitet.
Morawiecki: ako EK započne treći svjetski rat, Poljska će se braniti svim oružjem
Zamjenik premijera Kaczynski također je nedavno inzistirao na tome da EU nema pravo glasa u ovom području i naglasio da je predloženo ukidanje stegovne komore trebalo vidjeti postoji li “barem minimum dobre volje” u Bruxellesu.
Poljski premijer Mateusz Morawiecki teško je optužio Europsku uniju za prijetnje, te je kazao da EU postavlja zahtjeve dok istovremeno Poljskoj drži pištolj na glavi. Pozvao je Bruxelles da povuče prijetnje pravnim i financijskim sankcijama ako želi riješiti krizu vladavine prava.
S druge strane Morawiecki je poručio da će se, ako Europska komisija započne treći svjetski rat uskraćivanjem obećanog novca, Poljska će se braniti svim oružjem na raspolaganju.
Podsjetimo, poljski ministar pravosuđa rekao je u srpnju da za Poljsku nije moguće poštivati presudu najvišeg suda Europske unije prema kojoj je novi sustav discipliniranja sudaca u zemlji prekršio zakon EU zbog čega bi ga trebalo suspendirati.
> Poljski ministar pravosuđa: Ne priznajem i nikada neću priznati presudu Europskog suda pravde
Poljska je upletena u dugogodišnji spor s EU oko pravosudnih reformi za koje kritičari tvrde da podrivaju neovisnost pravosuđa. Vladajuća stranka Pravo i pravda (PiS), s druge strane kaže kako su promjene potrebne da bi se sudovi postali učinkovitiji i radi uklanjanja ostataka komunističkog utjecaja.
Izvor: narod.hr/dw