Arbitražni sud temeljem dogovora Hrvatske i Slovenije sastavljen je od petorice članova: uz predsjednika Gilberta Guillaumea, imenovani su još Bruno Simma i Vaughan Lowe, a strane u sporu imenovale se i svaka svojeg suca, Hrvatska Budislava Vukasa, a Slovenija Jerneja Sekoleca.
Hrvatski stručnjak za međunarodno pravo, 76-godišnji Budislav Vukas bio je jedan od rijetkih stručnjaka koji nije kritizirao tadašnju premijerku Jadranku Kosor kad je potpisala sporazum o arbitraži sa slovenskim premijerom Borutom Pahorom jer, kako je tada rekao, smatra da arbitražni sporazum pruža okvir za zaštitu hrvatskih interesa. Naime, mnogi su stručnjaci smatrali kako je loša odluka da se zbog ulaska u EU pristane na teritorijalne zahtjeve Slovenije otvaranjem mogućnosti da arbitražom dobije hrvatske teritorije na koje nema pravo.
Zahvaljujući dugogodišnjem sudjelovanju u međunarodnim pravnim institucijama, Vukas ima snažnu podršku unutar hrvatske vlade i u uredu predsjednika Ive Josipovića. Rođen je 1. siječnja 1938. godine u Rijeci. Nakon studija na Sveučilištu u Zagrebu i Haške Akademije za međunarodno pravo, Vukas je doktorirao građansko pravo 1974. Od 1977. predavao je kao profesor na Sveučilištu u Zagrebu. Radio je kao i savjetnik Programa Ujedinjenih naroda. U slučaju primjene Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida pred Međunarodnim sudom pravde, radio je kao ad hoc sudac. Bio je dugogodišnji potpredsjednik Međunarodnog suda za pomorsko pravo u Hamburgu.
Hrvatsko izaslanstvo vodi 58-godišnja profesorica Maja Seršić, predstojnica katedre međunarodnog prava Pravnog fakulteta u Zagrebu gdje predaje međunarodno pravo, pravo mora, diplomatsko i konzularno pravo, pravo okoliša.
Na Pravnom fakultetu u Zagrebu zaposlena je od 1992. godine, a na katedri za Međunarodno pravo od 2003. radi kao redovni profesor. Sudjelovala je u znanstvenom projektu “Suzbijanje i sprečavanje kršenja međunarodnog prava u suvremenim uvjetima” od 2002-2006., a od 1996.-2002. godine bila je istraživač na znanstvenom projektu “Teorija i praksa pomorskog zakonodavstva Republike Hrvatske, međunarodna unifikacija pomorskog prava i kodifikacija prava mora” Jadranskog zavoda HAZU. Od 1995. godine sudjeluje u znanstvenom istraživačkom projektu Pravnog fakulteta u Zagrebu “Novi hrvatski pravni sustav“.
Prof. Seršić je od 1998. član Europske komisije protiv rasizma i nesnošljivosti (ECRI) Vijeća Europe, a od 2002. arbitar za rješavanje sporova o okolišu i prirodnim izvorima na Stalnom arbitražnom sudu u Haagu.
Izvor: Narod.hr
Photo: FAH
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.