Srijeda, 22 siječnja, 2025
0.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Uskoro nam dolazi euro: Evo sve što trebate znati o kreditima, štednjama u gotovini…

Podijeli

Hrvatska je u utorak formalno ušla u eurozonu i tako postala 20. članica Europske unije sa zajedničkom valutom – eurom. Kuna će polako otići u prošlost 1. siječnja 2023. godine jer bi ju tada euro trebao zamijeniti. Od spomenutog datuma svi bankomati trebali bi moći isplaćivati novac u eurima, a do 15. siječnja sljedeće godine moći će se plaćati u kuna. Trgovci bi ipak trebali ostatak vratiti u eurima. Nakon polovine siječnja svo plaćanje trebalo bi biti isključivo u eurima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“1.1. se događa taj veliki trenutak. Imat ćemo dva tjedna dvojni opticaj, do ponoći 14. siječnja 2023. i dalje će biti moguće plaćati kunama, resto, odnosno ostatak će se dobivati u eurima, a nakon toga samo euri”, rekao je Zdravko Marić, ministar na odlasku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je s kreditima?

Sve plaće, krediti i depoziti preračunat će se u euro (bez troškova građana) po tečaju konverzije 7,53 kune za euro. Ukoliko bude odstupanja, razlika će smjeti iznositi najviše +/- 15 posto od ovog tečaja. Zakon predviđa da se iznosi zaokružuju na dvije decimale; ukoliko je treća decimala manja od pet, druga decimala ostaje nepromijenjena, te ako je treća decimala jednaka ili veća od pet, druga decimala povećava se za jedan.

> Od danas smo službeno u eurozoni, no jesmo li to mogli izbjeći? Evo koje EU članice odbijaju uvesti euro i zašto

Iz HNB-a napominju kako će ulazak u europodručje djelovati u pravcu smanjenja kamatnih stopa na kredite. Zašto je to tako? Kažu da je većina zajmoprimaca banaka snažno izložena tečajnom riziku zbog toga što imaju prihode koje ostvaruju u kunama, a s druge strane dug podmiruju u eurima ili uz valutnu klauzulu u euru. Nakon uvođenja eura, imat će i prihode i dug u istoj valuti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je sa štednjama?

Ukoliko ste štedjeli novac u gotovini, FINA i Hrvatska pošta će vam bez ikakve naknade mijenjati kune u eure.

“Građani će bez naknade moći zamijeniti 100 novčanica kuna i 100 kovanica kuna po jednoj transakciji. Nakon proteka 12 mjeseci zamjena će se vršiti u Hrvatskoj narodnoj banci, bez naknade i to zamjena novčanica bez vremenskog ograničenja, a kovanica do isteka tri godine od datuma uvođenja eura”, rekao je nedavno ministar Marić.

Strah zbog zaokruživanja cijena

Naravno, postoji već strah da bi trgovci mogli zaokruživati cijene; ako nešto košta 3, 97 – da bi mogli zaokružiti na 4 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, poslovni subjekt dužan je tijekom trajanja razdoblja dvojnog iskazivanja cijenu iskazivati na jasan, čitljiv, vidljiv i lako uočljiv način u euru i kuni, što stoji i u Zakonu. Ova obveza započinje početkom rujna ove godine i završava s krajem 2023.

> Dr. sc. Ivanov: ‘Cijeli svijet je u stanju inflacije i kad uvedemo euro naše plaće će vrijediti sve manje’

Slovenija je uvela euro 1. siječnja 2007. godine. Sljedeće dvije godine nastala je inflacija viša od pet posto. HNB proveo je istraživanje u Sloveniji što se tiče uvođenja eura. Poskupjeli su i kafići, restorani, popravci kućanskih aparata.. No, pokazalo se da su cijene narasle za oko 26 posto, a plaće čak 48 posto. Postoji i Etički kodeks koji je oformilo Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja u suradnji s Koordinacijskim odborom za prilagodbu gospodarstva i zaštitu potrošača. On omogućuje transparentno te pouzdano uvođenje eura u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci