U 27 zemalja u kojima ta bolest nije endemska potvrđeno je ukupno 780 slučajeva majmunskih boginja, objavila je Svjetska zdravstvena organizacija.
Kako prenosi BBC, to je otprilike trostruko više u odnosu na 257 slučajeva prijavljenih prije tjedan dana.
Prvi put se snažno proširila izvan Afrike
Kažu da je brojka – za posljednja tri tjedna – vjerojatno podcijenjena, ali ocjenjuju globalnu razinu rizika kao “umjerenu”.
Infekcija je obično blaga, ali ovo je prvi put da se široko proširila izvan središnje i zapadne Afrike.
Većina novih slučajeva je u Europi i Sjevernoj Americi, kao i mali broj u Meksiku, Argentini, Maroku i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Najviše slučajeva ima Velika Britanija s 207, a slijede Španjolska sa 156 i Portugal sa 138.
“Vrlo je vjerojatno da će druge zemlje identificirati slučajeve i da će doći do daljnjeg širenja virusa”, dodaje se u novom ažuriranju SZO.
Tko čini većinu oboljelih
Iako je trenutni rizik za ljudsko zdravlje za širu javnost “i dalje nizak”, rizik za javno zdravlje mogao bi “postati visok” ako virus postane raširen u zemljama u kojima se inače ne nalazi, navodi se. Nije zabilježen nijedan smrtni slučaj kao posljedica trenutne epidemije.
Svjetsko zdravstveno tijelo navelo je da je većina, ali ne svi, do sada prijavljenih slučajeva uključivala muškarce koji imaju spolni odnos s muškarcima. Nema dokaza da se majmunske boginje prenose spolnim putem, ali se prenose bliskim kontaktom.
Organizacija je rekla da mnogi slučajevi nisu imali tipičnu kliničku sliku za majmunske boginje, a neki opisuju pustule koje se pojavljuju prije simptoma kao što je groznica.
Većina simptoma virusa prolazi sama od sebe u roku od nekoliko tjedana. Simptomi uključuju groznicu, glavobolje, otekline, bolove u leđima, bolove u mišićima, kao i osip koji prolazi kroz različite faze.
Smrti u Africi
Majmunske boginje ponekad mogu biti daleko teža bolest, prijavljeno je da su u prošlosti uzrokovale smrt u zapadnoj Africi.
Kako nastavlja BBC, trenutna epidemija majmunskih boginja uglavnom pogađa mlađe muškarce u Londonu, kažu zdravstveni dužnosnici.
Iako se svatko može zaraziti virusom, 111 od 183 slučaja u Engleskoj su muškarci koji su homoseksualci, biseksualci ili imaju spolne odnose s muškarcima.
LGBT grupe i događaji se pozivaju da pomognu u dijeljenju javnozdravstvenih poruka.
Ljude se podsjeća na to da paze na simptome kao što su nove mrlje, čirevi ili mjehurići na bilo kojem dijelu tijela, osobito ako su nedavno imali novog seksualnog partnera.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/BBC
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.