Srpski ministri u još uvijek starom sazivu Vijeću ministara BiH, šef diplomacije Igor Crnadak i državni ministar sigurnosti Dragan Mektić, spriječili su da se na dnevnom redu sjednice razmatra prijedlog Godišnjega nacionalnog programa (ANP) reformi, glavnoga uvjeta za aktiviranje MAP programa za BiH, jer se o tom dokumentu, kako je izjavio Mektić, nije očitovalo nadležno parlamentarno povjerenstvo za NATO.
>Dodik zaoštrava odnose sa SAD: Najavio blokadu BiH na puta ka NATO-u
Godišnji nacionalni plan (ANP) reformi je preduvjet za aktiviranje Akcijskog plana za članstvo u NATO-u (MAP), što je posljednja stepenica prije primanja u punopravno članstvo NATO-a.
Povjerenstvo za NATO, na koje su se pozvali, zapravo se i ne može sastati, jer u njegovome radu ne žele sudjelovati članovi srpske nacionalnosti pa nema kvoruma za odlučivanje.
Potpuno je jasno kako se radi o usuglašenom strateškom djelovanju političkih čelnika iz RS na blokadi puta BiH prema članstvu u NATO savezu. Na to su se obvezali na nedavnome sastanku kod predsjednice RS Željke Cvijanović, uz jamstvo da će svi izabrani dužnosnici iz RS-a u državnim institucijama slijediti put Srbije o vojnoj neutralnosti.
Ministri vanjskih poslova zemalja članica NATO saveza nedavno su odobrili Bosni i Hercegovini program MAP, ali da bi on i definitivno bio aktiviran pozvali su vlasti u BiH da usvoje Nacionalni godišnji plan reformi, u kojem se nalaze odgovori na set pitanja iz područja politike, obrane, resursa i prava.
Hrvatski i bošnjački članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić i Šefik Džaferović su u nekoliko navrata poručili kako neće podržati imenovanje Zorana Tegeltije iz Dodikovoga Saveza nezavisnih demokrata (SNSD) za mandatara novoga Vijeća ministara sve dok on ne da jamstva da će podržati euroatlantski put BiH.
Izvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.