-->
Petak, 10 siječnja, 2025
1.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Brazil ima novog – starog ‘crvenog’ predsjednika s putrom na glavi: Kako je Lula osuđen zbog korupcije i kako se izvukao

Podijeli

‘Crveni’ Luiz Inácio Lula da Silva, novi predsjednik Brazila, politički je veteran. Iako je ovaj ljevičar dobio ove izbore prošavši kroz ušicu igle s nepuna dva posto prednosti pred konzervativcem Jairom Bolsonarom, Lulin treći mandat obilježava i činjenica da je zbog korupcije i pranja novca bio osuđen na 12 godina zatvora. Na slobodi, koja mu je omogućila i ulazak u utrku za treći mandat, došao je ne zato što je proglašen nevinim, već zbog proceduralne zavrzlame.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lula je u zatvoru završio 2018. u sklopu velike antikorupcijske akcije ”Lava Jato” (operacija ‘autopraonica’), a Lula je bio najviše rangirana politička figura, kao bivši predsjednik u dva mandata, koji je pao u toj akciji. Tada je otkrivena mreža institucionaliziranih pronevjera i pranja novca oko naftne kompanije Petrobras.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Bolsonaro podržao ogromne prosvjede zbog ‘izbornog procesa’, mase se okupljaju ispred vojnih baza

Prema presudi, Lula je osuđen na devet i pol, potom mu je kazna povećana na 12 godina zatvora zbog mita i pogodovanja privatnoj tvrtki OAS koja mu je renovirala luksuzni stan na atlantskoj obali u zamjenu za izdašne ugovore s naftnom tvrtkom u državnom vlasništvu Petrobras.

Tada bivši predsjednik je proglašen krivim i osuđen na 12 godina zatvora. Kaznu je počeo izdržavati 2018. kada je bio u kampanji. No, nakon odsluženih godinu i pol, Lula je izašao na slobodu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Brazil: Bolsonaro izgubio, a bivši korumpirani predsjednik dobio izbore uz podršku SAD-a i EU-a

Naime, 2019. je brazilski vrhovni sud presudio da optuženici mogu biti zatvoreni tek nakon što su iscrpljene sve žalbe višim sudovima. Lula je, kao i mnogi drugi osuđeni u korupcijskoj aferi, pušten na slobodu.

U travnju 2021. Vrhovni sud je na kraju poništio sve četiri presude za korupciju protiv Lule jer sud u Curitibi, koji je vodio postupke, nije bio nadležan.

No, nije to prvi Puta da se Lulu veže uz korupciju. U lipnju 2005. otkriveno je da članovi vlade zastupnicima mjesečno uplaćuju novac kako bi kupili većinu u parlamentu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lulin šef kabineta Jose Dirceu osuđen je tek 2012. kao šef te višestranačke mreže za potkupljivanje. Luli nisu mogli dokazati ništa, pa čak niti to da je znao za tu koruptivnu mrežu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci