Washington i Peking počeli su u ponedjeljak u Washingtonu svoj “iskren i otvoren” godišnji dijalog o mnogim vrućim temama kao što su informatičko piratstvo, pomorski sukobi i ljudska prava, ali i suradnja u vezi s klimom, Iranom i Sjevernom Korejom.
Državni tajnik John Kerry i ministar financija Jacob Lew priredili su večeru za državnog savjetnika Yang Jiechija koji je odgovoran za kinesku vanjsku politiku i potpredsjednika vlade Wang Yanga, nakon čega će četvorica čelnika razgovarati u utorak i u srijedu.
Ovo je sedmi po redu “strateški i gospodarski dijalog Sjedinjenih Država i Kine”, susret koji svake godine naizmjence organiziraju dvije najveće svjetske sile.
Prvi zamjenik Johna Kerryja, Antony Blinken otvorio je u ponedjeljak susret predsjedajući prvim “dijalogom na polju sigurnosti”, o kojemu javnost nije doznala puno.
“Želimo proširiti našu suradnju na području mnogih međunarodnih izazova, kao što su klimatske promjene, razvoj, humanitarna pomoć, odgovor na pandemije i zaštita oceana”, rekao je glasnogovornik State Departmenta John Kirby ne rekavši ništa o sadržaju razgovora.
Washington je usto izrazio zadovoljstvo “koordinacijom američke i kineske politike u vezi s regionalnim pitanjima poput Irana, Iraka, Sirije, Sjeverne Koreje i Afganistana”.
No dvije velesile imaju i veći broj neriješenih pitanja.
Kirby je među njima spomenuo “pomorske sukobe, informatičku sigurnost i ljudska prava”. Smjerao je na teritorijalne ambicije Pekinga u Južnom kineskom moru kojima se protive zemlje jugoistočne Azije koje podupire SAD. To je područje strateška zona koja možda skriva velike zalihe nafte i plina.
Općenito, “SAD je odlučan u nakani da popravi veze s Kinom”, istaknuo je Kirby.
Službena kineska novinska agencija Xinhua javlja da su se dvije strane napose obvezale da će raditi na izgradnji “stabilnih” odnosa na polju sigurnosti.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: George Rex
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.