Presuda kojom je Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Ratka Mladića proglasio krivim za najteže ratne zločine i osudio ga na kaznu doživotnog zatvora treba biti poticaj kako bi se okrenula nova stranica povijesti i na temelju sudski utvrđenih činjenica gradili bolji odnosi u Bosni i Hercegovini, izjavio je u srijedu u Sarajevu član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.
Zašto se Ratku Mladiću nije sudilo za masakr u Škabrnji?
Komentirajući presudu Mladiću Izetbegović je novinarima u Sarajevu kazao da je iznimno važno to što je Haaški tribunal potvrdio da je Mladić taj koji je odgovoran za najteže ratne zločine ali pri tom drži kako bi bilo dobro da formulacija same presude odgovornost skida sa srpskog naroda kao cjeline jer je ona uvijek individualna.
“Nadam se i uvjeren sam da je formulacija o bosanskim Srbima trebala biti preciznija i odnositi se na (ratno) rukovodstvo bosanskih Srba i režim Slobodana Miloševića”, kazao je Izetbegović.
Istaknuo je kako je uvjeren da se “tiha većina” među bosanskim Srbima ne poistovjećuje s Mladićevim zločinima i ne smatra ga nikakvim herojem jer je riječ o, kako je kazao Izetbegović, “kukavici koja je napadala civile, žene i djecu”.
Upravo utvrđivanje pojedinačne odgovornosti za ratne zločine Izetbegović smatra činjenicom koja je od ključnog značaja za budućnost BiH jer se time skida hipoteka s cijelih naroda.
“Nadam se da će presuda donijeti takvu vrstu otrježnjenja”, kazao je Izetbegović zaljučivši kako će sva burna reagiranja oko presude Mladiću biti zaboravljena već za nekoliko dana a nakon toga ponovo slijedi ozbiljan posao rada na stabiliziranju prilika u BiH.
Raspravno vijeće Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) proglasilo je u srijedu u Haagu generala Ratka Mladića krivim za genocid u Srebrenici, za zločine protiv čovječnosti i ratne zločine u BiH te ga osudilo na doživotnu kaznu zatvora poručivši da je bivši zapovjednik vojske bosanskih Srba kriv za zločine koji su “među najgnusnijima poznatima čovječanstvu”.
Podsjetimo, masakr u Škabrnji, zločini i uništenja na zadarskom i šibenskom području, Kijevo, Vrlika, topnički napadi na Šibenik, Zadar, Sinj samo su neka od ratnih pustošenja i zločina u Hrvatskoj za koje snosi odgovornost, nakon kojih su uslijedila i sva ona u Bosni i Hercegovini, s vrhuncem u Srebrenici.
No, Mladiću na Haškom sudu nije bilo suđeno za zločine počinjene u Hrvatskoj, pa tako ni za Škabrnju.
Izvor: hina/mt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.