Izraelci su ovog tjedna počeli dijelom živjeti u osjećaju ‘normalnosti’, koji čitav svijet nema već godinu dana, jer su maloprodajni centri i trgovine na ulicama otvorili svoja vrata. Otvorile su i teretane, sinagoge, knjižnice i druge kulturne lokacije – samo za one građane koji imaju ‘zelenu propusnicu’ da su cijepljeni ili preboljeli Covid-19.
Ostali građani na to nemaju pravo, nego čak njihova imena mogu biti otkrivena bez njihove privole.
Izrael je u ovog tjedna znatno ublažio mjere ograničenja u borbi protiv epidemije covida-19 najavljujući povratak normalnom životu omogućen procijepljivanjem protiv koronavirusa gotovo polovice stanovništva. Prodavaonice su otvorene, a pristup mjestima poput teretana, hotela i kinodvorana imaju samo osobe koje su prije najmanje tjedan dana primile drugu dozu cjepiva i one koje su preboljeli koronavirusnu bolest i tako razvile imunitet, piše Novi List
Izrael je uveo “zelene propusnice”, potvrdom koja se nabavlja uz pomoć aplikacije ministarstva zdravstva, Izraelci će dokazivati svoj zdravstveni status.
Osim toga, jučer je Izraelski Parlament odobrio Ministarstvu zdravstva da drugim tijelima vlasti u zemlji otkrije imena ljudi koji se nisu cijepili protiv koronavirusa, što je izazvalo kritike zbog kršenja privatnosti građana koji se ne žele cijepiti, piše Balkans Al-jazeera
Zakon je u parlamentu usvojen sa 30 glasova za i 13 protiv i omogućava lokalnim vlastima, glavnom direktoru Ministarstva obrazovanja i nekim djelatnicima Ministarstva socijalnih pitanja da doznaju imena tih ljudi, njihove adrese i brojeve telefona.
Odredba, koja će biti na snazi tri mjeseca ili dok pandemija ne završi, ima za cilj omogućiti vlastima da potaknu ljude da se cijepe obraćajući im se osobno, ističe Parlament.
Dvije doze Pfizerove i BioNTechove cjepiva u Izraelu je primilo već više od tri milijuna ljudi, odnosno trećina stanovnika.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/AL jazeera/Novi list
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.