Ruski predsjednik Vladimir Putin “može, ako to želi, završiti rat” u Ukrajini u kojem je tijekom desetomjesečnih sukoba na istoku zemlje poginulo više od 5.300 ljudi, rekao je u četvrtak u Kijevu američki državni tajnik John Kerry.
Napomenuo je kako SAD podržavaju francusko-njemačku mirovnu inicijativu koju predsjednik Francois Hollande i kancelarka Angela Merkel u četvrtak navečer trebaju predstaviti u Kijevu, a u petak u Moskvi. Kerry je govorio u Kijevu upravo u vrijeme kada su Hollande i Merkel stigli u ukrajinsku prijestolnicu s novim prijedlogom okončanja sukoba, o čemu planiraju razgovarati i u petak u Moskvi.
Američki predsjednik Barack Obama, po Kerryjevim riječima, odluku o tome hoće li Ukrajinu opskrbiti oružjem donijet će uskoro, ali Washington i dalje stoji pri stajalištu da krizu treba riješiti diplomatskim sredstvima.
“Predsjednik će uskoro donijeti odluku, ali ne prije nego dobije povratne informacije od mene i od drugih”, rekao je Kerry na novinskoj konferenciji s ukrajinskim premijerom Arsenijem Jacenjukom.
Jacenjuk je kazao da Kijev ima snažne dokaze da se ukrajinske snage bore protiv regularnih ruskih vojnih snaga, a ne lokalnih separatista na istoku. Dodao je da Kijev neće razmatrati nikakav mirovni plan koji bi stavio u pitanje ukrajinski teritorijalni integritet.
“Čini mi se da je jedina zemlja koja snažno niječe da su ruske čizme na (ukrajinskom) tlu samo Ruska Federacija i predsjednik (Vladimir) Putin”, rekao je Jacenjuk.
Bijela kuća priopćila je u četvrtak da još nije donesena odluka o slanju oružja Ukrajini.
Međutim, američki Kongres je prije toga odlučio da će donijeti zakon koji će Sjedinjene Američke Države obvezati na slanje oružja Ukrajini ako Obama odluči da to neće učiniti, rekao je u četvrtak republikanski senator John McCain, koji je predvodio desetak senatora iz obiju stranaka u pritisku na Obamu da se odluči za slanje oružja.
“Razmišljamo o donošenju prijedloga zakona koji poziva na to”, rekao je.
Oba doma Kongresa jednoglasno su u prosincu odobrila prijedlog zakona kojim se odobrava slanje oružja Kijevu. Obama ga je potpisao i pretvorio ga u zakon, ali time je dobio mogućnost odlučivanja o tome hoće li i kad slati oružje.
“Ovo je borba između demokracije u teškoćama i autokratske diktature i moramo odabrati stranu”, rekao je republikanski senator Lindsey Graham.
Kerry je ranije u četvrtak izjavio da ruska agresija na istoku predstavlja najveću prijetnju za Ukrajinu te da Washington neće zatvarati oči pred ruskim tenkovima i borcima koji prelaze granicu, dok nastoji pronaći diplomatsko rješenje problema.
Nakon razgovora u Kijevu s ukrajinskim predsjednikom Petrom Porošenkom Kerry je zatražio da se Moskva hitno angažira na dogovoru o prekidu vatre u istočnoj Ukrajini što su ga Kijev i proruski pobunjenici potpisali u Minsku prošlog rujna.
“Rusija mora donijeti odluke, a njih ne čine riječi, nego djela. To znači da se mora angažirati na nizu poteza kojima će se poduprijeti već potpisani sporazum iz Minska”, rekao je.
Nastavak borbi u istočnoj Ukrajini u posljednjih nekoliko tjedana pokazao je da nema govora o tomu da se krhko primirje primjenjuje, a tomu u prilog govori i činjenica da pobunjenici pod kontrolom drže nekoliko stotina četvornih kilometara teritorija više nego u rujnu. Ukrajinske vlasti već su nekoliko puta pozvale Zapad da im vojno pomogne i pošalje oružje.
Izvor: Narod.hr/h
Photo: fah