-->
Četvrtak, 9 siječnja, 2025
14.9 C
Zagreb
Pratite nas:

‘Konzervativka’ Liz Truss koja je glasovala za tzv. istospolne brakove nova je premijerka Velike Britanije

Podijeli

Ujedinjeno Kraljevstvo ima novu premijerku, Liz Truss, koja je bila favoritkinja establishmenta za nasljednika Borisa Johnsona u jeku borbe sa sve većom krizom vrtoglavog rasta troškova života nakon početka rata u Ukrajini i nametanja sankcija Rusiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona je u sedmom krugu eliminacijskog glasovanja pobijedila bivšeg ministra financija Rishija Sunaka, a pravo na glasovanje imalo je oko 200.000 članova Konzervativne stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Boris Johnson odstupio je s čelnog mjesta Konzervativne stranke 7. srpnja nakon niza skandala i masovnih ostavki iz njegova kabineta. Osam kandidata uspjelo je proći do prvog kruga glasovanja za njegova nasljednika 12. srpnja, te su u međuvremenu postupno otpadali.

Rishi Sunak je u početku, dok se još natjecalo osam kandidata bio favorit, no vodstvo je preuzela Liz Truss, a oboje su pripadnici britanskog establishmenta. Sunak je oženjen za kći britanskog milijardera, a Truss je poznata po svojim tvrdolinijaškim stavovima glede rata u Ukrajini, pro-bruxelleskoj orijentaciji te glasovanju za tzv. istospolne brakove. Ona je također svoju političku karijeru započela u Laburističkoj stranci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Braverman i Badenoch – dvije kandidatkinje migrantskih korijena kao pripadnice desne struje stranke ispale iz utrke

Podsjetimo, dvije kandidatkinje s najizraženijim konzervativnim stavovima iz utrke su izbačene u trećem, odnosno petom eliminacijskom krugu glasovanja.

Glavna državna odvjetnica Suella Braverman ušla je neočekivano u utrku za vodstvo stranke dok se podrška Johnsonu raspadala, završila je izbornu utrku kao šesti kandidat stranke za predsjednicu.

Ona je bila predana pristalica Brexita i zagovara slanja ilegalnih migranata u Ruandu. Ponosna je na Britansko Carstvo te se smatra njezinim djetetom, a također je i oštra protivnica rodne ideologije. Njezini roditelji su Indijci koji su u Britaniju emigrirali iz Kenije i Mauricijusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivša ministrica ravnopravnosti Kemi Badenoch ušla je u utrku s planom za manju državu “usredotočenu na bitne stvari” te je završila kao četvrti izbor stranke za predsjednicu. Podržavala je niže poreze “kako bi se potaknuo rast i produktivnost, što bi bilo popraćeno čvrstom disciplinom potrošnje”.

Pišući za The Times, 42-godišnja bivša bankarica, koja je odrastala u Ujedinjenom Kraljevstvu, SAD-u i Nigeriji, također se obrušila na “politiku identiteta” poručivši da je Johnson “simptom problema s kojima se suočavamo, a ne njihov uzrok”. Badenoch se može smatrati autsajderom za vodstvo s obzirom na torijevske velikane koji su već u utrci, ali njezin je profil pojačan podrškom utjecajnog Michaela Govea u nedjelju.

Iako je bila ministrica ravnopravnosti borila se protiv političke korektnosti. Zagovarala je Brexit te pripada konzervativnijem dijelu stranke. Badenoch sebe opisuje kao kulturnu kršćanku i napominje da je njezin djed po majci bio metodistički svećenik u Nigeriji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci