Ujedinjeno Kraljevstvo ima novu premijerku, Liz Truss, koja je bila favoritkinja establishmenta za nasljednika Borisa Johnsona u jeku borbe sa sve većom krizom vrtoglavog rasta troškova života nakon početka rata u Ukrajini i nametanja sankcija Rusiji.
Ona je u sedmom krugu eliminacijskog glasovanja pobijedila bivšeg ministra financija Rishija Sunaka, a pravo na glasovanje imalo je oko 200.000 članova Konzervativne stranke.
Boris Johnson odstupio je s čelnog mjesta Konzervativne stranke 7. srpnja nakon niza skandala i masovnih ostavki iz njegova kabineta. Osam kandidata uspjelo je proći do prvog kruga glasovanja za njegova nasljednika 12. srpnja, te su u međuvremenu postupno otpadali.
Rishi Sunak je u početku, dok se još natjecalo osam kandidata bio favorit, no vodstvo je preuzela Liz Truss, a oboje su pripadnici britanskog establishmenta. Sunak je oženjen za kći britanskog milijardera, a Truss je poznata po svojim tvrdolinijaškim stavovima glede rata u Ukrajini, pro-bruxelleskoj orijentaciji te glasovanju za tzv. istospolne brakove. Ona je također svoju političku karijeru započela u Laburističkoj stranci.
Braverman i Badenoch – dvije kandidatkinje migrantskih korijena kao pripadnice desne struje stranke ispale iz utrke
Podsjetimo, dvije kandidatkinje s najizraženijim konzervativnim stavovima iz utrke su izbačene u trećem, odnosno petom eliminacijskom krugu glasovanja.
Glavna državna odvjetnica Suella Braverman ušla je neočekivano u utrku za vodstvo stranke dok se podrška Johnsonu raspadala, završila je izbornu utrku kao šesti kandidat stranke za predsjednicu.
Ona je bila predana pristalica Brexita i zagovara slanja ilegalnih migranata u Ruandu. Ponosna je na Britansko Carstvo te se smatra njezinim djetetom, a također je i oštra protivnica rodne ideologije. Njezini roditelji su Indijci koji su u Britaniju emigrirali iz Kenije i Mauricijusa.
Bivša ministrica ravnopravnosti Kemi Badenoch ušla je u utrku s planom za manju državu “usredotočenu na bitne stvari” te je završila kao četvrti izbor stranke za predsjednicu. Podržavala je niže poreze “kako bi se potaknuo rast i produktivnost, što bi bilo popraćeno čvrstom disciplinom potrošnje”.
Pišući za The Times, 42-godišnja bivša bankarica, koja je odrastala u Ujedinjenom Kraljevstvu, SAD-u i Nigeriji, također se obrušila na “politiku identiteta” poručivši da je Johnson “simptom problema s kojima se suočavamo, a ne njihov uzrok”. Badenoch se može smatrati autsajderom za vodstvo s obzirom na torijevske velikane koji su već u utrci, ali njezin je profil pojačan podrškom utjecajnog Michaela Govea u nedjelju.
Iako je bila ministrica ravnopravnosti borila se protiv političke korektnosti. Zagovarala je Brexit te pripada konzervativnijem dijelu stranke. Badenoch sebe opisuje kao kulturnu kršćanku i napominje da je njezin djed po majci bio metodistički svećenik u Nigeriji.
Izvor: narod.hr