Mostarsko-duvanjska biskupija zatražila je pravedan ustroj Bosne i Hercegovine s kojim bi se riješilo hrvatsko pitanje, navodeći pritom kako odgovor na to pitanje, bez obzira radi li se o trećem entitetu, federalizaciji ili drugim rješenjima, trebaju dati politički predstavnici iz Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH.
U priopćenju kojega je potpisao generalni vikar mostarsko-duvanjske biskupije don Željko Majić, izražava se protivljenje pokušaju manipuliranja s prijedlogom biskupa iz 2005. godine kojim se predlagao preustroj BiH u četiri regije.
“Biskupski ordinarijat u Mostaru, na čelu s biskupom Ratkom Perićem, uvijek se zalagao i zalaže se za pravedno rješenje ‘hrvatskoga pitanja’ i uređenje ove zemlje na jednakopravnosti svih koji u njoj žive, pa tako i konstitutivnih naroda”.
“U kojem će se to političkom okviru ostvariti – s pomoću trećega ili još pokojega entiteta, regionalizacijom ili federalizacijom, ostavlja se … Hrvatskom narodnom saboru (HNS), kojega su zakonitu uspostavu pozdravili biskupi u BiH i prije 2005. godine”, navodi se u priopćenju generalnog vikara don Željka Majića. Od HNS-a se očekuje da bude “središnje mjesto hrvatske politike i političke borbe ostvarenja proklamiranih načela”.
Pri tome su iz mostarsko-duvanjske biskupije istaknuli i načela na kojima očekuju uspostavu hrvatske jednakopravnosti, uz mogućnosti biranja legitimnih narodnih predstavnika bez nametanja od drugih naroda, očuvanje narodnog identiteta, školstva, medija, ali i ravnomjerno upravljanje financijskim sredstvima te slobodan razvoj gospodarstva.
Generalni tajnik mostarsko-duvanjske biskupije don Željko Majić je u priopćenju opovrgnuo i da je generalni tajnik Biskupske konferencije BiH mons. Ivo Tomašević, u intervju za tjednik Globus o reafirmiranju prijedloga biskupa iz 2005., govorio u ime svih biskupa ili Biskupske konferencije BiH, dodajući da na provedbi toga prijedloga punih 12 godina ni sami biskupi nisu inzistirali.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.