Srednja Amerika oduvijek je bila nestabilno je područje u kojem su kriminal, nasilje i siromaštvo dio svakodnevice. Slično je i danas, a negativnim trendovima posebno se ističe Nikaragva. Njena marksistička vlast krši ljudska prava, a na posebnom su udaru tamošnji katolički vjernici.
>Nikaragva: Svećenik uhićen nakon misnog slavlja na Staru godinu
Stanje u Nikaragvi
Politička situacija u Nikaragvi krenula je nizbrdo 2018. kad je predsjednik Daniel Ortega nasilno ugušio protuvladine demonstracije. Stotine demonstranata tada su ubijene i lišene slobode. Ortegina marksistička diktatura vlada čvrstom rukom, a zemljom se šire strah, siromaštvo i nasilje. Posebno su na udaru pripadnici katoličke crkve koju Ortega naziva “savršenom diktaturom i savršenom tiranijom”. Nedavno je čak iz zemlje protjerao ambasadora Vatikana na što je Papa Franjo glasno reagirao.
Zbog svega toga Ortega i njegova vlast nalaze se pod stalnim kritikama međunarodne zajednice i organizacija za zaštitu ljudskih prava.
>Nikaragvanske vlasti ukinule pravni status Družbe Isusove i naredile oduzimanje njihove imovine
Najnoviji progoni svećenika
Bez obzira na kritike iz inozemstva Ortega svoju politiku progona i nasilja ne zaustavlja. Dapače, u prosincu prošle godine, kao i posljednjih tjedana, uhićeni su deseci svećenika.
Vlč. Gustavo Sandino župnik je Župe Gospe žalosne, a uhićen je nakon što je slavio misu u Svetoj Mariji iz Pastasme u nadbiskupiji Jinotega u Nikaragvi. Tu su informaciju potvrdili lokalni izvori i prognana odvjetnica Martha Patricia Molina za nikaragvanski medij 100% Noticias.
Dan ranije je u Managui uhićen vlč. Fernando Téllez Báez, župnik Župe Naše Gospe od Amerika, a 30. prosinca u večernjim satima uhićen je i vlč. Jader Hernández, župnik Župe Majke Presvetog Pastira, piše IKA.
Papa Franjo je u svom nagovoru 1. siječnja isto tako izrazio zabrinutost za stanje u Nikaragvi. „Njima, njihovim obiteljima i cijeloj Crkvi u toj zemlji izražavam svoju molitvenu blizinu. Pozivam i sve vas ovdje prisutne i sav Božji narod na ustrajnu molitvu i nadam se da će se uvijek tražiti put dijaloga za prevladavanje teškoća. Pomolimo se danas za Nikaragvu“, rekao je.
Prema istraživanjima stope kriminaliteta Nikaragva se nalazi u najlošijoj četvrtini država s tendencijama daljnjeg pada.
>U svijetu progonjen svaki osmi kršćanin: Sjeverna Koreja na prvom mjestu po progonima
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.