Ponedjeljak, 28 travnja, 2025
19.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Reforme u BiH moraju se provesti i to će dogoditi unatoč blokadama

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reforme u Bosni i Hercegovini se moraju provesti i to će se i dogoditi bez obzira na trenutačne probleme i blokade, ocijenili su u četvrtak u Sarajevu visoki predstavnik međunarodne zajednice za BiH Valentin Inzko i ministar vanjskih poslova te zemlje Igor Crnadak komentirajući krizu nastalu nakon odluke vlasti Republike Srpske da odbace plan provedbe reformi na kojima inzistira Europska unija.

Zbog takve odluke vlasti u Banjoj Luci europski povjerenik za susjedstvo i politiku proširenja Johannes Hahn otkazao je dolazak u Sarajevo gdje je trebao sudjelovati u potpisivanju plana za koji se očekivalo da će ga podržati vlade oba entiteta i Vijeće ministara BiH.

“Doista vjerujem da ćemo imati suglasnost oko plana. Očekujem da će se postići dogovor i da ćemo brzo imati povjerenika Hahna u Sarajevu i potpisani plan reformi”, kazao je novinarima Crnadak izražavajući žaljenje što je došlo do odgode.

Plan reformi početkom tjedna prihvatili su najprije vlada Federacije BiH a potom i Vijeće ministara no potpis na takav dokument odbili su staviti predstavnici vlasti u Banjoj Luci.

Predsjednik RS Milorad Dodik u srijedu je izjavio kako je za njih plan reformi neprihvatljiv jer sadrži neke odrednice o kojima nema opće suglasnosti.

Kao primjer naveo je najavu da će se ići u privatizaciju elektroenergetskog sektora što u RS ne žele.

Ministar Crnadak je to prokomentirao konstatacijom kako se ovdje radi o potrebi provedbe suštinskih promjena u BiH.

“Ne može jedna riječ biti problem a svaka razina vlasti mora obaviti svoj dio posla u provedbi reformi”, kazao je Crnadak.

Dodao je kako nije nikakav problem zamijeniti termin privatizacija riječju preustroj odnosno kako se radi upravo o mjerama čiji je cilj osigurati učinkovitije poslovanje tvrtki poput elektroprivreda.

Visoki predstavnik Inzko kazao je kako je za međunarodnu zajednicu “veliko razočarenje” što je došlo do odgode potpisivanja plana reformi.

“No te teme ostaju na dnevnom redu i to neće nestati”, kazao je Inzko ocijenivši kako sadašnje vlasti u BiH mogu uspjeti u provedbi reformi no za to je nužna snažna politička volja.

“Dojam je da na državnoj razini odnosno u Vijeću ministara BiH postoji pozitivno ozračje”, kazao je Inzko ističući kako ne vjeruje kako će se krize vlasti koje postoje u entitetima odraziti i na državnu razinu.

I ministar Crnadak je kazao kako je uvjeren u očuvanje sadašnje vladajuće većine na državnoj razini, bez obzira na krizu koja potresa vlast, prije svega u Federaciji BiH.

“Nitko od šest stranaka-članica vladajuće koalicije nije pokazao naznake kako želi istupiti”, kazao je Crnadak.

Vlada Federacije BiH od prošlog tjedna funkcionira kao manjinska nakon što je parlamentarnu većinu napustila Demokratska fronta (DF) Željka Komšića.

Iz DF-a su naznačili kako to ne dovodi u pitanje njihovo sudjelovanje u vlasti na državnoj razini.

U Republici Srpskoj Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika spao je na tijesnu većinu koju čine samo 42 od 83 zastupnika koliko ih ima u entitetskom parlamentu.

Oporba predvođena Srpskom demokratskom strankom (SDS) poduzima sve ne bi li okupila upravo 42 zastupnika i tako srušila Dodikovu vladu a pri tom računaju i na sve izraženije nezadovoljstvo sadašnjom vlašću nekih istaknutih zastupnika SNSD-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci