Sjedinjene Države u srijedu su se suzdržale od glasanja o rezoluciji koja poziva na ukidanje američkog gospodarskog embarga Kubi, prvi put nakon što su se takvu tekstu usprotivile svaki put tijekom 24 godine.
Opća skupština Ujedinjenih naroda koja ima predstavnike 193 zemalja članica prihvatila je rezoluciju 25. put i to sa 191 glasom.
Izrael, koji se lani usprotivio rezoluciji, također se u srijedu suzdržao.
Takve rezolucije nisu obvezujuće, ali imaju političku težinu.
Komunistička Kuba i SAD, bivši neprijatelji iz doba Hladnog rata, počeli su 2014. proces normalizacije odnosa. Američki predsjednik Barack Obama poduzeo je korake prema olakšavanju trgovine i ublažavanju ograničenja za putovanje na Kubu, no samo američki Kongres ima mandat za potpuno ukidanje embarga.
Kongres, u kojem republikanci imaju većinu, odupire se Obaminu pozivu da se ukine američki gospodarski embargo nakon više od 50 godina. Republikanski kritičari drže da Obama čini prevelike ustupke Kubi, a zauzvrat dobiva premalo, napose u području poštivanja ljudskih prava.
Opća skupština UN-a zapljeskala je kada je američka veleposlanica pri UN-u Samantha Power najavila prije glasanja da će se SAD suzdržati.
“Suzdržanost prema rezoluciji ne znači da se Sjedinjene Države slažu sa svim politikama i praksama kubanske vlade. Ne slažemo se”, rekla je Power Općoj skupštini.
Izrazila je duboku zabrinutost zbog kršenja ljudskih prava što kubanska vlada nastavlja nekažnjeno činiti prema vlastitome narodu.
Kubanski šef diplomacije Bruno Rodriguez opisao je suzdržanost kao “pozitivan korak prema budućim boljim odnosima SAD-a i Kube”.
Šteta pretrpljena zbog američkih sankcija od travnja 2015. do ožujka 2016. iznosi 4,6 milijarda dolara te 125,9 milijarda otkako je prije pola stoljeća uveden embargo, rekao je Rodriguez u rujnu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.