-->
Utorak, 14 siječnja, 2025
-0.1 C
Zagreb
Pratite nas:

SAD: Župljani, porijeklom iz Slovenije, kupili crkvu kako bi je sačuvali

Podijeli

Skupina župljana porijeklom iz Slovenije preuzela je povijesnu crkvu od biskupije Allentown u Pennsylvaniji i tako je spasila od potpunog zatvaranja. Crkva sad službeno služi kao kapela te će se u njoj odvijati dvije mise godišnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Društvo svetog Josipa Betlehemskog u Pennsylvaniji objavilo je ranije ovog mjeseca da su kupili crkvu svetog Josipa. Crkva je otvorena prije više od sto godina, a zatvorena je 2008. Na svojoj Facebook stranici SSJB navodi da je njihova misija “obnoviti i očuvati crkvu svetog Josipa kao sveto mjesto bogoslužja i svjedočanstvo povijesti i kulturne baštine” tog područja. Glasnogovornica biskupije, Lina Tavarez, kazala je da je župa zatvorena “zbog spajanja nekoliko lokalnih župa”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Franjevačka župa u New Yorku: Kako su Hrvati sačuvali vjeru u središtu svijeta!

Predsjednica upravnog odbora Društva svetog Josipa Betlehemskog, Paula Kydoniefs, rekla je za CNA da je udruga osnovana “isključivo u svrhu kupnje ove crkve, brige o njoj i organiziranja događaja u njoj”. Kamen temeljac za izgradnju crkve, koju su izgradili doseljenici iz Slovenije, položen je 1914., a otvorena je 1917. godine. Objasnila je da je odluka o kupnji crkve nastala prije nekoliko godina, u vrijeme kada je biskupija bila u procesu spajanja lokalnih župa.

“U 2008. su se konsolidirali, a ovo je bila jedna od pet crkava koje su se zatvarale”, rekla je. “Župljani su se borili protiv toga i žalili se Vatikanu.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kupnja crkve = malo čudo

Vatikan je naredio da župa ostane otvorena za povremeno korištenje. Godine 2011. tadašnji biskup John Barres “dao je župi mogućnost održavanja godišnje mise i sprovoda bivših župljana.” Tako su održavale samo jedna redovita misa godišnje – na blagdan sv. Josipa te sprovodi bivših župljana.

Kydoniefs smatra da je kupovina crkve ravna “malom čudu” jer se sve dogodilo u zadnji čas.

“Biskupija je već najavila da će prodati crkvu. Mogli su nas jednostavno odbiti”, rekla je. “Ali, svaka im čast, rekli su: ‘Ako možete brzo doći do 175.000 dolara, možete je kupiti.’”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kydoniefs kaže da je uslijedilo “nekoliko manjih, pa možda i velikih čuda”, a brzo se javio i dobročinitelj koji je pristao platiti ukupan iznos od 175.000 dolara.

Prema kanonskom zakonu crkva sad nosi naslov kapele.

“To je još uvijek katolička crkva, i dalje je tako povezana s biskupijom. Biskupija ima jurisdikciju koja javna bogoslužja možemo tamo obavljati.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Svetogrđe u katedrali tijekom sprovoda transaktivista: Crkvi prešućene informacije

“Rekli su nam da moramo imati dvije mise godišnje, jednu na blagdan svetog Josipa i jednu 28. listopada, na godišnjicu posvete crkve”, dodala je Kydoniefs.

Iako je crkva trenutno u stanju koje zahtjeva ulaganja i popravke, iz Društva svetog Josipa Betlehemskog s optimizmom gledaju na budućnost te su uvjereni da će se crkva koristiti barem jedanput mjesečno.

“Imamo puno ideja, stvarno želimo vidjeti kako se ova crkva ponovno koristi”, poručuju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/CNA

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci