Čelnici triju stranaka koji su dio grupacije Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH ocijenili su kako bi ova institucija trebala podnijeti ustavnu tužbu na odluku Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) BiH o izboru zastupnika u Dom naroda budući je protivna presudi Ustavnoga suda BiH i zato što povjerenstvo uopće nema ovlasti odlučivati o zakonodavnoj vlasti.
“Očekujem da HNS podnese tužbu Ustavnom sudu BiH jer je ovakva odluka državni udar”, rekao je predsjednik HSS-a BiH Mario Karamatić. Po njegovim riječima ovakva odluka SIP-a je neustavna i nezakonita jer ova institucija nema pravo donositi odluke koje se tiču zakonodavnog dijela vlasti.
Po predsjedniku Hrvatske kršćanske demokratske unije BiH Ivanu Musi, odluka SIP-a je dvostruka podvala.
“Donijelo ju je tijelo koje nije nadležno. Mislim da se treba žaliti, pa čak i tužiti SIP zbog neustavnog postupanja”, rekao je Musa. Pojasnio je da treba preispitati i da jedna trećina “bošnjačkih” Hrvata u Domu naroda Federacije BiH može odlučiti tko će biti u vlasti u ovome entitetu.
Predsjednika Hrvatske republikanske stranke Slaven Raguž ocijenio je kako je Središnje izborno povjerenstvo pogriješilo kod tumačenja propisa BiH.
“Ovakva odluka koja se, tobože, poziva na popis iz 2013., ali nalaže da se po 1 izaslanik u Domu naroda FBiH bira iz svake županije, je najopasnija. Radi se o tobožnjem “solomonskom rješenju” prema kojem nitko neće biti zadovoljan pa će se tumačiti kao kompromis, a u biti ide na štetu Hrvata”, ocijenio je Raguž.
SIP BiH donio je jučer odluku da se iz svih županija bira po jedan Hrvat, Srbin i Bošnjak u Dom naroda, što je odredba koju je izbrisao ustavni sud BiH iz Izbornog zakona, te da se pri izračunu mandata koristi popis iz 2013.
Naime, po odluci SIP-a najveći broj hrvatskih izaslanika u Dom naroda; odnosno po tri će delegirati županije Središnja Bosna, Hercegovačko-neretvanska te Zapadno-hercegovačka. Dva izaslasnika delegirat će Livanjska županija, dok će se iz preostalih šest županija delegirati po jedan hrvatski zastupnik.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.