Američki predsjednik Donald Trump u ponedjeljak je rekao kako je spreman susresti se s iranskim predsjednikom pod pravim okolnostima kako bi završili sukob oko nuklearnog sporazuma iz 2015., te je otkrio kako traju pregovori između država da se Iranu omogući inozemno kreditiranje i održavanje gospodarstva na životu.
No Trump je, govoreći na summitu G7 u francuskom Bairritzu, odbacio da će ukinuti gospodarske sankcije kako bi se nadoknadili gubici koje je zabilježio Iran.
Trump je novinarima rekao da je moguć susret između njega i iranskog predsjednika Hassana Rouhanija u narednim tjednima, a za Iran je rekao da je država “iznimnog potencijala”.
“Imam dobar osjećaj. Mislim da će se Rouhani htjeti susresti i izgladiti situaciju. Oni strašno pate”, rekao je američki čelnik.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron, domaćin summita, na istoj je konferenciji za medije otkrio kako mu je Rouhani rekao da je otvoren za susret s Trumpom. Macron je izrazio nadu da bi se susret mogao dogoditi u narednim tjednima. Trump i Rouhani će u rujnu sudjelovati na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda.
No Rouhani nije onaj koji daje zadnju riječ u Iranu. To čini iznimno protuamerički nastrojen vrhovni vođa, ajatolah Ali Hamnei, pa će sve što bi Rouhani i Trump dogovorili morati odobriti i on.
“Nadam se da ćemo u narednim tjednima, na temelju ovih razgovora, uspjeti organizirati summit između Rouhanija i Trumpa”, kazao je Macron i dodao kako vjeruje da bi njihov susret rezultirao dogovorom.
Macron je u nedjelju iznenadio summit G7 kad je u Francusku na njegov poziv stigao iranski ministar vanjskih poslova Mohammad Javad Zarif koji je pod američkim sankcijama.
Trump je ponovio kako Washington želi dodatne sigurnosne ustupke od Teherana, da želi dobar i “snažan” Iran i da SAD ne želi promjenu režima u toj državi.
“Znao sam da Zarif dolazi i podržao sam tu činjenicu. Želimo da Iran bude ponovno bogat, neka budu bogati i neka im dobro ide ako to žele”, kazao je.
Iako i europske sile žele nove pregovore s Iranom o nuklearnom programu, one smatraju da se mora poštovati i onaj postojeći kako bi se izbjegao širi rat na Bliskom istoku.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.