Poštanska uprava Ujedinjenih naroda (UNPA) predstavila je 4. veljače 2016. skup od šest komemorativnih poštanskih marki na kojima se prikazuju stilizirane LGBT osobe u svrhu potpore globalnoj kampanju UN-a za lezbijke, gejeve, biseksualne i transrodne osobe (LGBT) – “Slobodni i Jednaki” (Free & Equal). Kampanja je pokrenuta od strane Ureda visokog povjerenika za ljudska prava (OHCHR), a susponzorirana od 11 zemalja UN-ove tzv. LGBT core grupe, neformalnog udruženja država koje unutar UN-a lobiraju za LGBT agendu. Ta je grupa oformljena 2008. s ciljem napredovanja u primjeni tzv. “načela iz Yogyakarte”, tj. “deklaracije o gay pravima”. Bivša ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić pridružila je Republiku Hrvatsku LGBT core grupi 26. 9. 2013., dva mjeseca prije referenduma o braku, iako za takvu aktivnost nije dobila mandat Hrvatskog sabora. Nakon što je brak muškarca i žene putem referenduma postao ustavom zaštićena stvarnost, Republika Hrvatska je nastavila s aktivnostima unutar grupe, putem bivše ministrice Pusić. Hoće li novi saziv Hrvatskog sabora nastaviti s takvim aktivnostima ili odlučiti da Republika Hrvatska neće biti promotor agende koja nije u skladu s njezinim Ustavom, te stoga istupiti iz LGBT Core grupe, građani će, nadajmo se, što prije saznati.
Odgovor na plan
U nastavku donosimo odgovor veleposlanika Sarkija na UN-ov plan za puštanje u opticaj komemorativne poštanske marke koja bi promicala LGBT agenda. Veleposlanik Sarki zamjenik je stalnog predstavnika diplomatske misije Nigerije u UN-u u New Yorku.
„Gospodine predsjedniče, UN je nagovijestio da će sutra u opticaj pustiti komemorativnu poštansku marku izvan programa ovog sastanka, kao dio svojih nastojanja u promicanju LGBT prava diljem svijeta, što implicitno uključuje moju zemlju i regiju. Željeli bismo iznijeti sljedeću izjavu koja bi trebala biti dijelom službenog zapisnika ovog sastanka o ovom vrlo ozbiljnom pitanju prije nego što iznesemo svoju nacionalnu izjavu na Odboru za društveni razvoj.
Potreseni smo i uznemireni što su Ujedinjeni narodi zauzeli aktivistički položaj u vezi pitanja koje ne uživa konsenzus niti, uostalom, većinsku potporu njegovih država članica. Ono što je mnogima jasno jest da je UN sada odlučio bez ikakve rezerve ili oklijevanja stati na stranu manjine država članica i onih koji prakticiraju ovakav stil života, posve zanemarujući želje i interese većine svojih država članica i stanovništva koje one predstavljaju.
U tom bismo pogledu željeli podsjetiti UN da bi se trebao ograniči isključivo na aktivnosti za koje su mu nadležnost dodijelile države članice, a pogotovo na promicanje pitanja koja su na korist čovječanstvu, umjesto da se učini oruđem promicanja neprirodnog ponašanja pod krinkom promicanja ljudskih prava.
Suvišno je i spomenuti kako je Povelja UN-a vrlo jasna po pitanju ciljeva organizacije. Države članice također imaju visoka očekivanja od UN-a uoči usvajanja Globalne agende za održivi razvoj i načina njezina provođenja te načina provođenja Akcijskog programa Ujedinjenih naroda iz Adis Abebe, kao i Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama, među drugim važnim inicijativama.
UN ne bi smio donositi jednostrane odluke o tako osjetljivim pitanjima koje vrijeđaju osjećaje većine država članica i protive se njihovim vjerskim uvjerenjima, kulturama, tradicijama i zakonima. Ako mora djelovati na ovaj način, UN bi trebao promicati pitanja koja uživaju konsenzus te u isto vrijeme promiču dostojanstvo ljudi i njihova istinska ljudska prava. U svjetlu tog interesa, apeliramo na UN da zaustavi ovaj događaj te da prekine sve aktivne procese koji su trenutačno na snazi u svim njegovim agencijama, fondovima i programima, kojima se promiče i legitimizira ova tendenciju o kojoj nema konsenzusa među državama članicama.“
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.