Tisuće Alžiraca ponovno je u utorak izašlo na prosvjede u prijestolnici i drugim gradovima, tražeći ostavku predsjednika Abdelaziza Bouteflike usprkos tome što je najavio da neće odraditi puni mandat ako u travnju po peti put pobjedi na izborima.
#Algeria ??: the streets of the capital city #Algiers against the presidency of #Bouteflika. #لا_للعهدة_الخامسة pic.twitter.com/ZKEBVqEb9A
— Thomas van Linge (@ThomasVLinge) March 5, 2019
“Game over” i “Sustave, odlazi”, stoji na transparentnima na prosvjedima za koje se čini da nemaju vodstvo i strukturiranu organizaciju, u državi kojom i dalje dominiraju veterani rata za neovisnost protiv Francuske (1954-1962), među njima i Bouteflika, javlja Reuters.
Alžirski predsjednik Bouteflika obećao otići za godinu dana ako bude ponovno izabran
No te demonstracije i dalje predstavljaju najveći izazov bolesnom 82-godišnjem čelniku i vladajućoj eliti sačinjenoj od vlade, poslovnog svijeta, vojske i snaga sigurnosti.
Deseci tisuća ljudi marširali su gradovima diljem Alžira u najvećim prosvjedima od Arapskog proljeća 2011., apelirajući na Boutefliku da ne preda kandidaturu za izbore 18. travnja. U nedjelju je voditelj njegove kampanje to ipak učinio umjesto predsjednika koji je na liječenju u Švicarskoj i koji se rijetko pojavljuje u javnosti od moždanog udara 2013., prenosi BBC.
Protests in Algeria continue, more and more people take to the streets, according to some estimates, more than half a million people.
President Bouteflika was taken to the University hospital of Geneva in a serious condition and no one is allowed to visit him. pic.twitter.com/s1iUf1oK9K
Tekst se nastavlja ispod oglasa— Alex Btard (@codename_it1) March 5, 2019
Izborno povjerenstvo ranije je upozorilo da kandidati moraju predati svoje prijave osobno, no ustavno vijeće je presudilo da ne moraju biti fizički prisutni.
Povodom predaje kandidature u nedjelju navečer je na državnoj televiziji pročitano Bouteflikino pismo u kojem je obećao da će organizirati prijevremene izbore u slučaju pobjede na onima u travnju te da će organizirati “inkluzivnu” nacionalnu konferenciju na kojoj “će se raspraviti, razraditi i usvojiti političke, institucionalne, gospodarske i socijalne reforme koje će biti temelj novog sustava”, prenosi AFP.
“Mladi su izrazili razumljivu strepnju. Obveza mi je smiriti ih i odgovoriti na njihove zahtjeve za promjenom sustava”, nastavio je alžirski predsjednik, prvi put izabran 1999. godine i smatran zaslužnim za dovršavanje građanskog rata u kojem se procjenjuje da je poginulo više od 100 tisuća ljudi.
Nemiri na ulicama Alžira: Deseci tisuća studenata prosvjeduju protiv predsjednika Bouteflike
Usprkos njegovim riječima, mladi su u utorak ponovno na čelu prosvjeda kojim se zahtijeva njegova ostavka i traži dolazak nove generacije čelnika koji neće biti povezani s političarima veteranima, piše Reuters.
Nakon desetljeća islamističkih pobuna koje je Bouteflika ugušio rano u svojoj vladavini, Alžirci su tolerirali politički sustav koji je ostavljao malo prostora za otpor, kao cijenu za relativni mir i stabilnost.
No većinski mlada alžirska populacija, od koje je gotovo 70 posto mlađe od 30, sada traži veću zaposlenost, usluge i zaustavljanje raširene korupcije u državi koja je jedna od najvećih afričkih proizvođača nafte.
Bouteflikini protivnici tvrde kako on više nije sposoban voditi državu, kao razloge navodeći njegovo pogoršano zdravlje i izostanak reformi kojima bi se borilo protiv visoke nezaposlenosti.
Među protukandidatima su umirovljeni general Ali Ghediri koji je obećao “promjene” u Alžiru i Rachid Nekkaz, automehaničar koji se kandidirao umjesto svog istoimenog bratića Rachida Nekkaza, poslovnjaka popularnog među mladima i na društvenim mrežama, piše BBC. Nekkazu je kandidatura zabranjena zbog posjedovanja francuskog državljanstva, što je protivno alžirskom zakonu.
Oporbena Laburistička stranka i Islamistički pokret za društvo mira najavili su da će bojkotirati izbore.
Usprkos prosvjedima, Bouteflika je glavni favorit za pobjedu, zaključuje BBC.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina