Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt nametnuo je danas odluku o financiranju Općih izbora 2022. godine u Bosni i Hercegovini. Podsjetimo, financiranje izbora ranije su pokušali zaustaviti hrvatski predstavnici tvrdeći kako je takva odluka protivna zakonu. Hrvatski predstavnici u Vijeću ministara nisu se, dakle, prošlog mjeseca složili s odlukom o izdvajanju sredstava za financiranje izbora te ta odluka nije mogla biti donesena, zbog čega je Schmidt i tada negodovao. Danas je pak međunarodni predstavnik u BiH nametnuo donošenje odluke o financiranju.
> BiH: Hrvatski predstavnici protiv srpskih i bošnjačkih – blokirali financiranje izbora
Obraćajući se medijima Schmidt je kazao da je donio odluku da se Centralnoj izbornoj komisiji BiH (CIK-u) prebaci 12,5 milijuna KM. Odluka stupa od trenutka objave na službenoj stranici Ureda visokog predstavnika (OHR-a).
Rok za izdvajanje novca za financiranje izbora prošao je 19. svibnja, kada su hrvatski predstavnici blokirali donošenje odluke. Ministar financija Vjekoslav Bevanda (HDZ) u više je navrata odbio izdvajanje sredstava za izbore koji su raspisani iako manjkavi izborni zakon još nije promijenjen. Vjekoslav Bevanda ustvrdio je kako je takva odluka protivna zakonu budući BiH nema usvojen proračun.
> Što za Hrvate znači raspisivanje novih izbora u BiH po starom zakonu?
> Ante Beljo: Tihi genocid nad Hrvatima
> Raguž (HRS): Hrvatima u BiH ponovno se gaze ne samo politička, nego i ljudska i građanska prava
Zašto je raspisivanje izbora prije promjene izbornog zakona Hrvatima sporno?
Unatoč naporima Hrvata u BiH da se promijeni manjkavi izborni zakon u BiH koji je omogućio da bošnjački glasači izglasaju i predstavnika Hrvata, izborni zakon do sada nije promijenjen te su izbori raspisani prema aktualnom zakonu i trebali bi se održati 2. listopada.
Predsjednik Hrvatske republikanske stranke BiH Slaven Raguž istaknuo je da je riječ o neustavnom izbornom zakonu te poručio da je raspisivanje izbora “poraz BiH” i finaliziranje procesa “dekonstitucije hrvatskog naroda u BiH”.
> Raguž (HRS) o raspisanim izborima: ‘Ovo je poraz Bosne i Hercegovine’
Održavanje izbora po starom izbornom zakonu za Hrvate u BiH znači da će ustvari opet Bošnjaci birati hrvatskog člana predsjedništva BiH. Hrvati su ponovno u opasnosti da im se na izborima nameće politička volja. Desetljećima se već odbija svaki hrvatski prijedlog reformi.
> Čović: Ustavna reforma zbog vremenskog okvira u kojem će se održati izbori nije realna
> Schmidt: U BiH nema rata, ali postoji politička kriza
Kako piše Hrvatski medijski servis, povlačenjem mehanizma vitalnog nacionalnog interesa na prijedlog izmjena Izbornog zakona, klub Bošnjaka u državnom Domu naroda nastavio je višegodišnju praksu odbijanja svih rješenja kojima hrvatski politički predstavnici dulje vremena pokušavaju riješiti ključni politički problem u državi, provesti presude domaćih i međunarodnih sudskih instanci, uvesti princip legitimnog predstavljanja kako to traži i Ustav BiH, te harmonizirati međunacionalne odnose.
Izvor: narod.hr