Subota, 18 siječnja, 2025
-0.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Vojislav Šešelj stiže u Beograd

Podijeli

Čelnik Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj, optuženik Međunarodnog kaznenog suda za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji (ICTY) koji je u pritvorskoj jedinici u Den Haagu već 11 godina, stiže u Beograd, nakon odluke Sudskog vijeća o privremenom puštanju na slobodu kako bi se nastavio liječiti u ‘primjerenijem okružju’, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Šešelj će najvjerojatnije stići zrakoplovom koji iz Amsterdama polijeće u 10.40”, rekao je predsjednik Nacionalnog savjeta za suradnju sa Sudom, ministar Rasim Ljajić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na aerodromu će ga dočekati obitelj i najuže vodstvo stranke. Doček dobrodošlice održat će se u subotu na Trgu Republike.

Sudsko vijeće Haškog suda (ICTY) odlučilo je u četvrtak Šešelja privremeno pustiti na slobodu zbog pogoršanja zdravstvenog stanja, nakon što se rak debelog crijeva proširio na jetra, ocijenivši da bi “privremeno puštanje na slobodu omogućilo okrivljeniku skrb u najprimjerenijem okružju i pri tome osiguralo sigurnost svjedoka i cjelokupni sudski proces”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šešelj je optužen za ratne zločine nad Hrvatima i Bošnjacima u Hrvatskoj i u Bosni i Hercegovini te nad vojvođanskim Hrvatima.

Šezdesetogodišnji srbijanski radikal, poznat po ispadima u sudnici i vrijeđanju članova Sudskog vijeća, predao se ICTY-ju 2003., a njegov dugovječni postupak postao je sramotom za Haški sud. Osim što se suđenje često prekidalo zbog opstruiranja optuženika, izbio je i spor među sucima, a Šešelj je zbog objavljivanja imena zaštićenih svjedoka bio optužen i za nepoštovanje suda.

On je treći haški pritvorenik koji se pušta na privremenu slobodu zbog pogoršanja zdravlja. U travnju 1996. iz pritvora je na privremenu slobodu zbog uznapredovalog karcinoma na kućnu njegu pušten Đorđe Đukić, koji je bio optužen za zločine u BiH, a preminuo je manje od mjesec dana nakon izlaska iz pritvorske jedinice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ista situacija je bila i s načelnikom Generalštaba Vojske Republike Srpske Momirom Talićem koji je umro nedugo nakon što je pušten na liječenje. Talić je 1999. optužen za ratne zločine protiv Hrvata i Bošnjaka u BiH, a preminuo je u svibnju 2003. u Beogradu od raka pluća, nakon dozvole ICTY-ja da liječenje nastavi u beogradskoj Vojnomedicinskoj akademiji.

Bez obzira na tešku dijagnozu, Šešelj je, prema pisanju srbijanskih medija, iz pritvora poručio da ne namjerava privremenu slobodu iskoristiti za nastavak liječenja, već najavljuje osvetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: hrt
Photo: hrt

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci