Utorak, 28 siječnja, 2025
13.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Web-trgovine Alibaba i Tencent dodane na američki ‘popis ozloglašenih tržišta’

Podijeli

Podijeli

Sjedinjene Američke Države dodale su stranice kojima upravljaju kineski tehnološki divovi Alibaba i Tencent na svoj “Popis zloglasnih tržišta”. Riječ je o popisu tvrtki za koje se vjeruje da su umiješane u trgovinu krivotvorenom robom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Popis sadrži 42 internetske stranice i 35 fizičkih trgovina, uključujući platforme za e-trgovinu, koje vode tvrtke – piše BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američka trgovačka agencija objasnila je da “sudjeluju ili omogućavaju krivotvorenje zaštitnih znakova te narušavaju privatnost autorskih prava”.

Popis uključio AliExpress i WeChat stranice za e-trgovinu

Amerika i Kina su u dugotrajnom sporu oko trgovine i tehnologije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Globalna trgovina krivotvorenom i piratskom robom potkopava američke inovacije i kreativnost te šteti američkim radnicima”, rekla je američka trgovinska predstavnica Katherine Tai u priopćenju .

Ured trgovinskog predstavnika Sjedinjenih Država (USTR) priopćio je da je njegov popis po prvi put uključio AliExpress i WeChat stranice za e-trgovinu. AliExpress je u vlasništvu Alibabe, a WeChat-om upravlja Tencent.

Naglasila je da su te stranice “dio kineskog internetskog tržišta koje navodno omogućuju krivotvorenje zaštitnih znakova”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kineska internetska tržišta Baidu Wangpan, DHGate, Pinduoduo i Taobao  također su na popisu kao i devet fizičkih tržišta unutar Kine koja su poznata po proizvodnji, distribuciji i prodaji krivotvorene robe”.

Iz Tencenta su rekli da su “uložili značajna sredstva” u zaštitu prava intelektualnog vlasništva na svojim platformama.

Washington i Peking stalno u sukobu oko carina, tehnologije i intelektualnog vlasništva

“Ne slažemo se s odlukom trgovinskog predstavnika Sjedinjenih Država i odlučni smo u zajedničkom radu na rješavanju ovog pitanja”, rekao je glasnogovornik za BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Alibaba nije odmah odgovorila na BBC-jev zahtjev za komentarom.

USTR je prvi put počeo identificirati “zloglasna tržišta” 2006. godine.

Njegov je popis usmjeren na zaštitu američkih tvrtki i radnika od utjecaja jeftine krivotvorene robe, koja se obično proizvodi izvan SAD-a.

Washington i Peking i dalje su u sukobu oko carina, tehnologije i intelektualnog vlasništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napetosti između dva najveća svjetska gospodarstva sada su se dodatno pogoršale.

U godišnjem pregledu objavljenom u srijedu, iz USTR-a su utvrdili da Kina opetovano nije ispunila svoje trgovinske obveze unatoč tome što je članica Svjetske trgovinske organizacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također su optužili Kinu da je svojom trgovinskom politikom nanijela “ozbiljnu štetu” radnicima i tvrtkama diljem svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/bbc.com

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci