Petak, 17 siječnja, 2025
-0.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Zabrinjavajuć trend: Progon kršćana dodatno porastao u posljednje dvije godine

Podijeli

Najnovije izvješće pokazuje da je u 75 posto od 24 ispitanih zemalja progon kršćana dodatno porastao u posljednje dvije godine, istaknuto je u godišnoj međunarodnoj kampanji Zaklade zvan „Red Week” („Crveni tjedan”) koja ima kao cilj skrenuti pozornost na vjerske slobode i progonjene kršćane diljem svijeta, javlja Hrvatska katolička mreža.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kampanja je započeta 16. studenog predstavljanjem Izvješća o kršćanima potlačenima zbog svoje vjere 2020. – 22. „Progonjeni i zaboravljeni?” u Londonu. Istraživanje nadopunjuje godišnje izvješće Zaklade o vjerskim slobodama, a priprema ju nacionalni ured ACN-a u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Nakon pokolja katolika u Nigeriji: Koliko je islamski terorizam raširen u toj afričkoj zemlji?
> Kršćanin Pakistanac, kojemu je Švicarska odbila dati azil, dobio spor na Europskom sudu
> Katolici mole ispred crkve koju su kineske komunističke vlasti zatvorile

Među ostalim, najnovije izvješće pokazuje da je u 75 posto od 24 ispitanih zemalja progon kršćana dodatno porastao u posljednje dvije godine.

Ugrožen opstanak nekih od najstarijih kršćanskih zajednica u svijetu

Izvješće je pokazalo da je na Bliskom istoku migracijska kriza ugrozila opstanak nekih od najstarijih kršćanskih zajednica na svijetu. Razlozi migracije su različiti: od islamskog fundamentalizma do diskriminacije, ratova i ekonomskih problema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema izvješću, od osnutka Države Izrael 1948., broj kršćana na palestinskim područjima pao je s 18 posto na ispod 1 posto stanovništva zbog stalnih izraelsko-palestinskih napetosti i gospodarskih poteškoća. U posljednje dvije godine više od 5000 kršćana napustilo je područja, uključujući Jeruzalem, priključujući se desecima tisuća koji su već otišli, uglavnom u Europu, Sjedinjene Američke Države i Kanadu.

Egzodus kršćana iz Sirije i Iraka još je dramatičniji, posebno za vrijeme pobune takozvane Islamske države 2014. – 2017. U Iraku je egzodus započeo nakon vojne intervencije pod vodstvom SAD-a 2003. kada je svrgnut Saddam Hussein. Iseljavanje zbog nesigurnosti i nasilja intenzivirano je tijekom okupacije Ninive. Iseljavanje iračkih kršćana nastavlja se i danas, unatoč vojnom porazu takozvane Islamske države, zbog ekonomske krize, diskriminacije i stalne političke nestabilnosti i nesigurnosti. Prema patrijarhu Kaldejske Crkve Louisu Raphaelu Sakou, taj je egzodus bez presedana. Uoči drugog Zaljevskog rata, broj kršćana u Iraku procjenjivalo se između 1 i 1,4 milijuna. Od tada je njihov broj pao za najmanje tri četvrtine.

Terorističko nasilje

U Siriji građanski rat koji je u tijeku između režima Bashara al-Assada i pobunjenika te prijetnja potpunog oživljavanja takozvane Islamske države, kao i gospodarska kriza još uvijek tjeraju kršćane da napuste zemlju i obeshrabruje mnoge da se vrate svojim domovima. Broj pripadnika kršćanske zajednice pao je s 10 posto u 2011. na manje od 2 posto te je postojanje zajednice u opasnosti, navodi se u izvješću ACN-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi kršćani napuštaju i Libanon, gdje vlada „paralizirajuća” ekonomska kriza. Tijekom proteklih 30 mjeseci kanadsko veleposlanstvo u Bejrutu primilo je više od 10.000 imigracijskih zahtjeva od mladih ljudi i obitelji. Prema izvješću, mnogi kršćani također napuštaju Jordan, unatoč njegovoj relativnoj političkoj stabilnosti i boljoj sigurnosti.

Što se tiče zemalja u drugim dijelovima svijeta, istraživanje skreće pozornost na nagli porast terorističkog nasilja nedržavnih militanata, napose u Nigeriji gdje islamistička teroristička skupina Boko Haram „nastavlja sijati teror” te je navodno više od 7600 nigerijskih kršćana ubijeno između siječnja 2021. i lipnja 2022.

Kimov režim

U Aziji, progon je zabilježio vrhunac u Sjevernoj Koreji, gdje Kimov režim desetljećima sustavno potiskuje vjerska uvjerenja i običaje. Također, vjerski nacionalizam još uvijek uzrokuje sve veće nasilje protiv kršćana u drugim azijskim zemljama poput Indije i Šri Lanke. U Indiji je između siječnja 2021. i početka lipnja 2022. zabilježeno 710 incidenata protukršćanskog nasilja, često vođenih od strane hinduističkih nacionalista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvješće nadalje pokazuje da su u zemljama kao što su Egipat i Pakistan kršćanske djevojke podvrgnute sustavnoj otmici i silovanju u svrhu prisilnog obraćenja na islam i prisilnog braka.

U svjetlu tih podataka, Papinska zaklada poziva vjernike da se pridruže molitvi u srijedu, 23. studenog i traže od župa da osvijetle svoje crkve.

Okrugli stol u Hrvatskom Saboru

Naime, dok se aktivnosti kampanje održavaju kroz cijeli mjesec, većina molitvenih susreta i događanja diljem svijeta bit će na posljednji dan kampanje, na „Crvenu srijedu”, 23. studenog, prenosi Vatican News.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Hrvatska katolička mreža

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci