Ratni zločinac i vođa Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj pozvan je da se vrati u Haag. Kako je za N1 potvrđeno u Haškom sudu, Žalbeno vijeće suda je naredilo Raspravnom vijeću da opozove odluku o puštanju Šešelja na privremenu slobodu i da naredi njegov povratak u Pritvorsku jedinicu Tribunala u Sheveningenu.
“Žalbeno vijeće, uz izdvojeno mišljenje suca Tuzmukhamedova i suda Afandea, stoga zaključuje da je Raspravno vijeće pogriješilo kad je odlučilo ne ukinuti odluku o Šešeljevu puštanju na privremenu slobodu. Kako Žalbeno vijeće smatra da je Raspravno vijeće najbolje mjesto da se poništi Šešeljevo puštanje na privremenu slobodu (…), Žalbeno vijeće ovim putem nalaže Raspravnom vijeću da to učini”, piše u današnjoj odluci peteročlanog Žalbenog vijeća.
Kako je rečeno za N1, to znači da pozivaju Šešelja nazad u Hag kako bi se obavio postupak i utvrdilo je li prekršio uvjete privremenog puštanja na slobodu.
Podsjetimo, Raspravno vijeće Haškog suda odbilo je u siječnju zahtjev tužiteljstva da se optuženi ratni zločinac Vojislav Šešelj s privremene slobode vrati u haški pritvor.
Po beogradskoj agenciji Beti, Raspravno vijeće u obrazloženju takve odluke navelo je da tužiteljstvo nije uložilo žalbu na odluku o puštanju Šešelja na privremenu slobodu, a preispitivanje takve odluke moguće je samo na osnovu novih činjenica, a njih nema.
Sudac Mandiaye Niang tada se usprotivio odluci većine u Raspravnom vijeću.
Šešelj je odlukom raspravnog vijeća 12. studenoga privremeno pušten iz haškog pritvora zbog humanitarnih razloga, odnosno zbog liječenja teške bolesti.
Tužiteljstvo je 1. prosinca zatražilo da se Šešelja vrati u zatvor jer je s privremene slobode “svojim ponašanjem u Srbiji potkopao duh odluke o privremenom oslobađanju” iz humanitarnih razloga koju je na vlastitu incijativu donijelo Raspravno vijeće predsjedavajućeg suca Jean-Claudea Antonettija.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/n1
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.