Privremeno puštanje vođe srpskih radikala Vojislava Šešelja na slobodu iz Haaga izazvalo je oprečne reakcije unutar vodstva hrvatske manjine u Srbiji, koje je u subotu u Tavankutu slavilo uspješno okončanje nedavnih izbora za Hrvatsko nacionalno vijeće (HNV).
Predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Petar Kuntić izjavio je kako vjeruje da će se, ukoliko i bude politički aktivan, Vojislav Šešelj fokusirati na svoje nekadašnje suborce u Srpsko radikalnoj stranci a koji su sada lideri Srpske napredne stranke.
„A kada je pitanju naša hrvatska zajednice, mislim da razloga za strah nema jer se vrijeme kada je bila u neposrednoj opasnosti – više vratiti neće“, naveo je Kuntić.
S druge strane politički analitičar i ravnatelj Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Tomislav Žigmanov smatra da su „na temelju opravdanih i razumljivih razloga Hrvati u Vojvodini zabrinuti zbog nenadanog dolaska Šešelja u Srbiju“.
„On je, naime, osoba koja je bila uključena u protjerivanja Hrvata iz Srijema i prepoznaje se kao snažni identifikacijski moment tragedije ovdašnjih Hrvata. Tim prije, jer su njegovi najbliži suradnici, istina nakon razlaza s njim od prije četiri godine, danas na vlasti u Srbiji“, naveo je Žigmanov.
Sudsko vijeće Haaškog suda odobrilo je u četvrtak privremeno puštanje Vojislava Šešelja na slobodu zbog njegova ugroženog zdravstvenog stanja.
Vojislav Šešelj je u Haaškom tribunalu, u pritvorskoj jedinici tribunala boravio dulje od 11 i pol godina, počevši od 24. veljače 2003.
Njemu se u tribunalu sudi za zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja u Hrvatskoj, BiH, ali i za djela počinjena u Vojvodini od 1991. do 1993. godine.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: glas koncila
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.