Protekli tjedan donio je poplavu šokantnih i iznenađujućih događaja u svijetu: velika ofenziva islamskih terorista protiv Asada i pad legalne vlasti u Siriji, pokušaj uvođenja izvanrednog stanja u Južnoj Koreji, ‘narančasta revolucija’ i ulični rat u Gruziji te druge nestabilnosti u svijetu. Ako se prosječnom Europljaninu to činilo negdje daleko od nas, na Bliskom Istoku, Kavkazu i Pacifiku, nova vijest stigla je iz Europske Unije, iz Hrvatskoj nedaleke Rumunjske.
U do sada nezapamćenom pravnom potezu koji je uzdrmao političku scenu čitave Europske Unije, rumunjski Vrhovni sud donio je kontroverznu odluku o poništenju rezultata prvog kruga predsjedničkih izbora.
> Rumunjska: Poništeni predsjednički izbori zbog ‘hibridnih ruskih napada’
Građani Rumunjske izašli su na predsjedničke izbore 24. studenog 2024. godine. U prvom krugu koji je donio sljedeće rezultate: nezavisni kandidat Calin Georgescu dobio 22,94 posto. U drugi krug je s njim ušla reformistička i liberalna kandidatkinja Elena Lasconi koja je osvojila 19,18 posto glasova. Premijer Marcel Cicalacu, predizborni favorit i socijaldemokrat, s 19,15 posto ostao je bez drugog kruga.
Opća medijska hajka i vrijeđanje Georgescua prije i poslije izbora
Zbog takvih izbornih rezultata, već isti dan počeo je opći napad svih glavnih rumunjskih i zapadnih mainstream medija, koji su se natjecali tko će više proglasiti pobjednika prvog kruga rumunjskih izbora Georgescua velikom opasnosti za Rumunjsku i cijelu Europsku Uniju. Diskreditirajući, grubi i etiketirajući nazivi su redovito bili povezani uz Georgescuovo ime u medijskim izvještajima, kako prije, tako osobito poslije izbora: ultranacionalist, ekstremni desničar, putinovac, rusofil, antieuropejac i drugi.
“Skeptik prema cjepivu i podržavatelj Rusije, čovjek koji hvali fašističke vođe iz drugog svjetskog rata”, pisao je nekada ugledni i rado čitani Politico prije samih izbora.
“Predsjednički favorit Calin Georgescu pokušava zarobiti ruralne birače često neortodoksnim, a ponekad i fašističkim razmišljanjima”, piše u drugom broju broju Politico. Cijeli taj članak posvećen je denunciranju Georgescua i njegovoj razmišljanja o poljoprivredi, uspoređujući je razmišljanjima o poljoprivredi koje su imali nacisti i fašisti 1930-ih godina.
I prosječan, politički neobrazovan čitatelj, mogao je posve jasno vidjeti da medijska pisanja o Georgescuu jasno sugeriraju ogromno nezadovoljstvo samom pojavom, a posebno izbornom pobjedom Calina Georgescua.
Rušenje neželjenog pobjednika izbora u Rumunjskoj
Iz perspektive zapadnih centara moći rumunjski građani su glasali “krivo”. I sada kreće intenzivna kampanja, na svim razinama, koja imala za cilj spriječiti pobjedu Georgescua na izborima 8. prosinca. To je izazvalo veliku paniku u redovima političkih elita u Europi jer se Georgescu oštro protivi daljnjem naoružavanju Ukrajine. Ali je također i oštar kritičar politike koju vodi NATO-a i Europska unija. I to ne samo prema ratu na jugu i istoku Ukrajine.
Nije se dugo čekalo da se nešto dogodi.
Ali ovoga puta, to je bilo bez presedana u političkoj i pravnoj povijesti slobodnih demokratskih izbora u bilo kojoj državi Europske Unije.
Samo dva dana nakon izbora Vrhovni sud Rumunjske poništio je rezultate prvog kruga predsjedničkih izbora. Dodavši da će se cijeli izborni proces morati ponoviti. Kao objašnjenje razloga, Vrhovni sud je obrazložio da u dokumentima, s kojih je najviše rumunjsko sigurnosno vijeće skinulo oznaku tajnosti, piše da je zemlja bila meta “agresivnih hibridnih ruskih napada” tijekom izbornog razdoblja.
Slične optužbe doživljavao i Trump
Slične optužbe doživljavao je Donald Trump u mainstream medijima i redovima Demokrata tada okupljenih oko Hillary Clinton, te Baracka Obame u sjeni. Mjesecima se tvrdilo da je Trumpova pobjeda na izborima 2016. posljedica uplitanja Rusije.
“Dokumenti iz Kremlja pokazuju Putinovu namjeru da postavi Trumpa za predsjednika”, bio je naslov u ljevičarskom mainstream mediju, nekada uglednom, The Guardianu.
Politico je išao toliko daleko da je 2017. u svom članku nacrtao nekoliko političkih mreža po kojima je Donald Trump bio povezan s Vladimirom Putinom, na različite načine. Time je de facto proglasio tadašnjeg predsjednika SAD-a blisko povezanog s Rusijom i Moskvom, kroz različite aspekte političkog i ekonomskog djelovanja.
Taj isti Politico imao je puno više materijala i smjernica za crtanje takvih mreža obitelji Biden, osobito sina predsjednika SAD-a Huntera Bidena, s Ukrajinom prije početka rata. Ali nikada nije tako nešto učinio.
Optužbe za Tik Tok društvenu mrežu
Mnogi su promatrači njegov uspjeh pripisali njegovom TikTok računu koji, u trenutku pisanja članka, ima 6,2 milijuna lajkova i 565.000 pratitelja. No, neki su stručnjaci sumnjali da je Georgescuovo online sljedbeništvo umjetno napuhano, dok je najviše rumunjsko sigurnosno tijelo tvrdilo da mu je TikTok dao povlašteni tretman u odnosu na druge kandidate, piše ABC news.
U subotu su rumunjski tužitelji proveli racije na tri imanja u središnjem gradu Brasovu povezana s Bogdanom Peschirom, koji je osumnjičen za nezakonito financiranje i promicanje predizborne kampanje Georgescua. Pretresi su se temeljili na sumnjama na korupciju birača, pranje novca i kibernetičku prijevaru, rekli su tužitelji.
Tajne službe su tvrdile da je Peschir platio 381.000 dolara (361.000 eura) korisnicima TikToka za promoviranje Georgescu sadržaja na platformi. Obavještajne vlasti su rekle da informacije koje su dobili “otkrivaju agresivnu promotivnu kampanju” za povećanje i ubrzanje Georgescuove popularnosti”
Ne postoji jasna veza između Peschira i navodnog ruskog uplitanja. Rusija negira da se miješala u Rumunjsku.
Još jedna stvar upada u oči.
Liberalna protukandidatkinja Lasconi: Ovo je napad na demokraciju!
I Georgescuova protukandidatkinja u drugom krugu predsjedničkih izbora iz redova liberala Elena Lasconi oštro je osudila odluku suda da poništi izbore. Lasconi tvrdi da je odluka suda “nezakonita, nemoralna i ruši samu bit demokracije”, te da se trebalo ići u drugi krug izbora, čime bi se poštovala volja građana Rumunjske.
“Danas je trenutak kada je rumunjska država pogazila demokraciju. Bog, rumunjski narod, istina i zakon će prevladati. I oni će pronaći krivce za uništavanje naše demokracije. Ne radi se o meni. Ekonomija propada. Vi uništavate demokraciju, vodite zemlju u anarhiju. Trebali smo ići naprijed s glasovanjem. Sviđalo se to nama ili ne, s legalne i legitimne točke gledišta, 9 milijuna rumunjskih građana, kako u zemlji, tako i u dijaspori, izrazilo je svoju sklonost određenom kandidatu. Ne možemo ignorirati njihovu volju! Predsjednici se ne imenuju jednostavnim potpisom ili zakulisnim pregovorima u demokraciji”, rekla je predsjednička kandidatkinja Lasconi, prenosi agerpres.ro.
Mnoge liberalne, slobodoljubive, antiautokratske i domoljubne snage u Rumunjskoj, ali i državama Europske Unije, slažu se s izjavama Elene Lasconi. Smatraju da je poništavanje izbora u Rumunjskoj događaj koji poništava samu bit demokracije i ruši temelje na kojima počiva demokracija u Europskoj Uniji, kao i njenim državama. Prema pisanjima na društvenim mrežama, brojni građani u državama Europske Unije, pa i Hrvatskoj, smatraju poništenje izbora vrlo opasnim presedanom za demokraciju.
Mnogi kažu da se radi o “sumraku demokracije”.
I ne samo to, zbog ovih istraga i mogućih optužnica, razmatra se zabrana Georgescuu na ponovljenim izborima. Nešto slično što se godinama ‘pakiralo’ Donaldu Trumpu u SAD-u s raznim podignutim optužnicama, za koje su mnogi smatrali da su političke prirode i posljedica utjecaja politike na pravosuđe. Na kraju je Donald Trump postao predsjednik SAD-a.
Intervju za Sky News
Calin Georgescu dao je vrlo zanimljiv intervju Sky Newsu, nakon odluke Vrhovnog suda o poništenju izbora. On je istaknuo ‘da nije fan Vladimira Putina’, te da je to jedna od medijskih podvala. Tvrdi da je jedina njegova ‘briga Rumunjska i rumunjski narod’, što bi zaista i primarno trebala biti svakog predsjednika i premijera bilo koje države.
Smatra da je potpuno čist u financiranju predsjedničke kampanje i to će dokazati u medijima. Kako će završiti sve, ne zna. Ali tvrdi ‘da zadnje utvrde napravljene po zamislima Georga Sorosa padaju i da ih to čini očajnima’.
Smatra da nije problem što je Rumunjska član NATO saveza i Europske Unije, čak je i dobro. Ali se nužno mora poštovati suverenitet i integritet Rumunjske u razgovorima i pregovorima unutar ta dva saveza. Ove riječi potvrđuju da su pojedini mainstream mediji lažno proglašavali Georgescua ‘anti-NATO i anti-EU čovjeka’. Jer se iz njegovih riječi vidi da on želi da Rumunjska, pa i svaka država, zadrži svoj suverenitet i državne ciljeve unutar tih saveza. Zalaže se za autonomiju i suverenitet Rumunjske u NATO i EU saveza. Konkretno, danas to znači da ne želi da Rumunjska bude uključena u rusko-ukrajinski rat.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr