Baltičke države na strani Poljske protiv diktata Bruxellesa – što će učiniti Hrvatska?

jaki
Foto: Thinkstock

“Antibriselska koalicija”, države nezadovoljne politikom iz središta Europske Unije se širi. Naime, tri baltičke države, Estonija, Litva i Latvija, potvrdile su svoje protivljenje sankcijama koje EU namjerava nametnuti Poljskoj zbog navodnog kršenja vladavine prava, piše visegradpost.com

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protiv smo bilo kakvog kažnjavanja Poljske, po tom pitanju sve tri baltičke države misle isto“, izjavio je latvijski premijer Maris Kučinskis tijekom zajedničke tiskovne konferencije s kolegama iz Poljske, Litve i Estonije. Latvijski premijer poručio je da bi poljska vlada trebala nastaviti pregovore s Bruxellesom.

Litvanski premijer Saulius Skvernelis rekao je da je „potrebno tražiti dijalog i kompromis“, te dodao: „shvaćamo Poljsku, shvaćamo njene ciljeve vezane uz reformu pravosuđa“.

S obzirom da je Mađarska već službeno izrazila svoje protivljenje sankcijama, a Bugarska, koja trenutno predsjeda Europskim vijećem, je poručila da se protivi i samom glasanju o toj temi, Poljska vlada bliži se brojci od šest zemalja članica koje ju podržavaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, prema pravilima Europske Unije, ako 6 od 28 zemalja članica ne podržavaju sankcije, iste ne mogu stupiti na snagu.

Kada bi Hrvatska dala svoj glas protiv kažnjavanja prijateljske Poljske, zemlje koja je proživjela sličnu sudbinu pod strašnim režimima 20. stoljeća kao i naša zemlja, EU ne bi mogla izreći nikakve kazne niti sankcije rastućem političkom i ekonomskom “divu s Baltika”!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.