Bosna i Hercegovina dobila status kandidatkinje za članstvo u Europskoj uniji

Bosnia and Herzegovina and European Union flag together realtions textile cloth fabric texture

Bosna i Hercegovina dobila je status zemlje kandidatkinje za ulazak u EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Bruxellesu se danas održava posljednji ovogodišnji sastanak Europskog vijeća na kojem sudjeluje i hrvatski premijer. Glavne teme i ovog summita su rat u Ukrajini te gospodarske i energetske posljedice koje taj rat izaziva u Europskoj uniji. Donesena je i odluka čelnika Unije o dodjeljivanju kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini, javlja HRT.

Čelnici država članica potvrdili su na svom summitu u Bruxellesu kandidatski status za Bosnu i Hercegovinu.

Šefovi država ili vlada država članica EU-a potvrdili su u četvrtak bez rasprave preporuku koju su prije dva dana usuglasili ministri za europske poslove da se Bosni i Hercegovini odobri status zemlje kandidatkinje za članstvo u Europskoj uniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čestitka hrvatskog premijera

– Ponosni smo i sretni, Europsko vijeće potvrdilo je kandidatski status za BiH, za što se Hrvatska snažno zalagala. Nama susjedna i prijateljska BiH zaslužila je podršku Europske unije, koja je ujedno poticaj za daljnje reforme i dogovor o izmjenama izbornog zakonodavstva. Čestitam od srca!, napisao je na Twitteru premijer Andrej Plenković.

– Pružena je ruka iz Bruxellesa Bosni i Hercegovini, širom su joj otvorena vrata za ulazak u Europsku uniju. Ovu vijest BiH je čekala punih sedam godina, otkad je 2016. godine podnijela zahtjev za kandidacijski status. Treba reći da predstoje brojne reforme. Četrnaest je prioriteta koje je EU postavila pred BiH i treba ih žurno ispuniti. Jedan od večerašnjih potpisnika sporazuma o uspostavi vlasti Nermin Nikšić javno je priznao da ovo nije rezultat rada bosanskohercegovačkih političara, nego Europske unije. Dodajmo da je mnogo pridonijela i Republika Hrvatska i njena diplomacija, kazao je za središnji Dnevnik HTV-a novinar iz Sarajeva Ilko Barbarić.

BiH nakon stjecanja kandidatskog statusa: Nova prilika za građane i političare

Velika zastava Europske unije postavljena je u središtu Sarajeva nakon što su šefovi država ili vlada EU na sastanku u Bruxellesu odobrili Bosni i Hercegovini status kandidata za članstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plava zastava sa žutim zvjezdicama tako sada krasi pročelje zgrade u strogom središtu Sarajeva kao simbol aspiracija BiH da ubrza svoj europski put koji joj je otvoren nakon dugih sedam godina čekanja na kandidatski status.

Među prvima je na odluku Europskog vijeća reagirao visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt koji je istaknuo kako se kandidatskim statusom nudi jedinstvena prilika koju valja iskoristiti.

Taj je status opisao ključnim korakom u daljem usklađivanju BiH sa standardima i propisima EU i još jednom potvrdom opredijeljenosti obje strane za budućnost Bosne i Hercegovine kao članice europske obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europsko vijeće na Twitteru: “Budućnost BiH je u EU”

Budućnost Bosne i Hercegovine je u EU. Nakon odobrenja čelnika EU, Bosna i Hercegovina je zemlja kandidat za članstvo u EU. EU potiče demokratske reforme i promiče prosperitet u Europi, objavljeno je na Twitter profilu Europskog vijeća.

– Ovo je poruka građanima BiH da je njihova budućnost u našoj zajedničkoj europskoj kući i da ćemo zajedno graditi budućnost cijele Europe, napisao je na Twitteru slovenski premijer Robert Golob.

Također se na Twitteru oglasio i slovenski predsjednik Borut Pahor.

– Danas sam presretan. Bosna i Hercegovina dobila je status kandidata za EU. Čestitam BiH i svim njezinim građanima. Ovo je tek početak, ali je napokon početak jedne priče s dobrim završetkom. Ponosan sam što je Slovenija dala ovaj prijedlog i ustrajala čak i kada se činilo nemogućim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.