Desnica očekuje dobar rezultat na izborima u Estoniji: Zalažu se protiv ulaska migranata i za veća socijalna davanja

Foto: Getty images

Koalicija lijevog centra u Estoniji borit će se na parlamentarnim izborima u nedjelju za svoj opstanak, odmjeravajući snage s liberalnom oporbom i sve jačom desnicom. Obje suparničke strane kritiziraju vladinu koaliciju zbog gospodarske i socijalne politike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kampanja, prilično dosadna, bila je fokusirana na porezni sustav, napetosti oko nastave na ruskom za veliku rusku manjinu i jaz između gradova i sela.

Ispitivanje javnog mnijenja koje je od 14. do 20. veljače proveo institut Kantar Emor najavljuje tijesnu utrku.

Stranka Centar premijera Jurija Ratasa dobila je u tom ispitivanju 24,7 posto glasova, odmah iza liberalne Reforme koju predvodi bivša europska zastupnica Kaja Kallas s 25,7 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mogući koalicijski partneri objema vodećim strankama, Socijaldemokratska stranka i konzervativna Pro Patria, u toj anketi dobivaju 10, odnosno devet posto glasova.

Na desnici, stranka EKRE obećava velikodušna socijalna davanja i protivi se imigraciji, što bi joj moglo omogućiti da gotovo utrostruči svoj rezultat s prošlih izbora i osvoji oko 21 posto glasova, no to ne znači da će lako pronaći koalicijske partnere.

U parlament bi trebalo ući pet do šest stranaka i ta bi rascjepkanost mogla otežati formiranje koalicije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Centar i Reforma, tradicionalni suparnici, izmjenjuju se na vlasti od proglašenja neovisnosti od Sovjetskog Saveza. U nekim razdobljima čak su i zajedno vladali u velikoj koaliciji.

“Esexit”

Obje stranke podržavaju EU i NATO i znale su dobro upravljati javnom potrošnjom, zahvaljujući čemu zemlja ima najniži omjer duga u odnosu na BDP u eurozoni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Centar je obećao zamijeniti jedinstvenu stopu poreza na dohodak od 20 posto i korporativnog poreza od 21 posto progresivnim sustavom s više poreznih razreda kako bi se povećali državni prihodi.

Reforma planira povećati neoporezivi dio mjesečnog osobnog dohotka i smanjiti doprinose za nezaposlenost.

Financijsku analitičarku Tiinu to zabrinjava. “Čini se da se svjetsko tržište kreće prema novoj krizi. Obećanja političara da će promijeniti porezne stope ili financirati svoja obećanja povećavanjem deficita ne ulijevaju povjerenje”, kazala je analitičarka, koja smatra da će izbori biti “teška odluka”.

Stopa nezaposlenosti kreće se ispod pet posto, dok bi rast trebao doseći 2,7 posto ove godine, nakon 3,5 posto prošle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premda kreće iz nezavidne pozicije, s osvojenih sedam posto glasova 2015., stranka EKRE trebala bi na izborima biti treća.

Uvjereno euroskeptična, stranka je pozvala na referendum o “Esexitu”, odnosno izlasku iz EU-a, ali taj prijedlog nema nikakvih izgleda za uspjeh jer je zemlja jako naklonjena Uniji.

Ruska manjina

Estonija je zbog sumnjičavosti prema Moskvi jako atlantistička. Bezrezervno podržava multinacionalni bataljun NATO-a raspoređen na njezinu teritoriju 2017. radi zaštite od mogućih neprijateljskih inicijativa Rusije.

Po mišljenju stručnjaka za politologiju sa Sveučilišta u Tallinnu, Tonisa Saartsa, jačanje EKRE-a odgovara jačanju drugih desnih stranaka u Europi. Njegova popularnost potječe od nezadovoljstva ruralnog stanovništva koje se osjeća prepušteno sudbini nakon godina štednje pod palicom Centra i Reforme.

Centar je već godinama prvi izbor ruske manjine. Ona čini četvrtinu stanovništva, od ukupno 1,3 milijuna, a posebno je zabrinjavaju predizborna obećanja Reforme, Pro Patrije i EKRE-a da će ograničiti nastavu na ruskom u školama. Centar želi sačuvati sadašnji sustav, nasljeđe SSSR-a.

Prvi rezultati izbora bit će poznati oko ponoći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.