Državno izborno povjerenstvo (DIP) objavilo je večeras na svojim internetskim stranicama zbirnu listu pravovaljanih kandidacijskih lista za izbore za Europski parlament, zbirna lista objavit će se i u tisku.
Izborna promidžba počinje (s prvim minutama) 7. travnja, rekao je predsjednik DIP-a Branko Hrvatin u HTV-ovom Dnevniku 3.
Za 11 zastupničkih mjesta u Bruxellesu borit će se sedam koalicijskih i 18 samostalnih stranačkih lista, dakle ukupno 25.
Među njima nema ni jedne liste grupe građana, nitko se, naime, nije odvažio prikupiti za to potrebnih pet tisuća potpisa.
Na kandidacijskim listama ukupno je 275 kandidata.
Na prošlogodišnjim, prvim izborima za Europski parlament biračima su se nudile tri liste više, dakle njih 28, no birao se i jedan eurozastupnik više, dakle njih 12.
Izbori za Europski parlament održat će se u nedjelju, 25. svibnja i na njima će birači izabrati 11 hrvatskih zastupnika.
Zastupnici se biraju po proporcionalnoj zastupljenosti i preferencijalnim glasovanjem. Birači, naime, mogu glasovati samo jedanput i samo za jednu listu, ali na glasačkom listiću mogu označiti i jednog kandidata kojem daju prednost pred ostalima na listi za koju glasuju (preferirani glas).
U predstojećem sazivu Europskog parlamenta (2014.-2019.) Hrvatska će imati jednog zastupnika manje nego sada, jer se broj zastupnika u Parlamentu smanjuje sa 766 na 751.
Izborna promidžba trajat će 47 dana, do petka, 23. svibnja u ponoć. Subota, 24. i nedjelja, 25. svibnja do 19 sati vrijeme su izborne šutnje.
Dvadeset i pet listi, sedam koalicijskih i 18 samostalnih stranačkih, 275 kandidata, borit će se 25. svibnja za 11 mjesta u Europskom parlamentu.Državno izborno povjerenstvo (DIP) objavilo je večeras zbirnu listu pravovaljanih kandidacijskih lista za euro izbore.
Na listama je 180 kandidata (65,5 posto) i 95 kandidatkinja (34,5 posto).
Najmlađi kandidat je Mihael Peklar iz ORAH-a, rođen 1995., a najstariji Vladimir Konečny iz Abecede demokracije, rođen 1934. godine.
Najmlađa kandidatkinja je Marija Drenski iz Hrvatske radničke stranke (1991.), a najstarija Jasna Tkalec iz Socijalističke radničke partije Hrvatske (1941.).
Među sedam koalicija koje izlaze na izbore za Europski parlament su i koalicije dviju najjačih stranaka – SDP-a i HDZ-a.
SDP na izbore izlazi sa HNS-om, IDS-om i HSU-om. HDZ je na čelu koalicije u koj su HSS, HSP-AS, BUZ, Zagorska demokratska stranka i Hrvatska demokršćanska stranka.
Savez za Hrvatsku koalicija je osam stranaka desnice u kojoj su HDSSB, Akcija za bolju Hrvatsku, Autohtona HSS, HRAST, HSP, Hrvatska zora stranka naroda, Obiteljska stranka i Zavjet za Hrvatsku.
Nacionalni forum, HSLS, PGS i Lista za Rijeku čine Partnerstvo hrvatskog centra.
U koaliciji na izbore izlaze Demokratska stranka žena, Hrvatska stranka nezaposlenih i Akcija slavonsko baranjskih umirovljenika, na isti način nastupaju i Zeleni Hrvatske, Agenda mladih demokrata i zelena stranka, a izbornu sreću zajednički će iskušati i Naša stranka te Nova srpska stranka.
Samostalno na euroizbore izlaze Hrvatski laburisti – stranka rada, te ORAH Mirele Holy.
Na isti način nastupa i Abeceda demokracije, Akcija mladih, Autohtona Hrvatska stranka prava, Demokratska prigorsko-zagrebačka stranka.
Hrvatska radnička stranka, Hrvatska stranka reda, Međimurski demokratski savez, Nezavisna lista Ante Đapića također izlaze samostalno.
Biračima se samostalno predstavljaju i Piratska stranka, Pokret za modernu Hrvatsku, Savez za promjene, Snaga Roma Hrvatske, Socijalistička partija Hrvatske, Socijalistička radnička partija Hrvatske, Stranka hrvatskog zajedništva i Stranka umirovljenika.
Tekst se nastavlja ispod oglasa