Erjavec: neriješena granična pitanja ključni izazov za stabilnost Balkana

Foto: fah

Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izjavio je u srijedu u Trstu, gdje je u sklopu slovenskog izaslanstva pod vodstvom premijera Mire Cerara sudjelovao na trećem summitu njemačke Berlinske inicijative, da su neriješena granična pitanja jedan od ključnih izazova za stabilizaciju Balkana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Znamo da u okviru nekadašnje Jugoslavije granice nisu bile definirane i da praktično unutar zapadnog Balkana, bez obzira na to što imamo nove države, ostaje niz otvorenih graničnih pitanja koja ni nakon 26 godina nisu riješena”, kazao je u izjavi slovenskim novinarima koji prate skup u Trstu šef slovenske diplomacije.

Granična i ostala dvostrana pitanja se, po Erjavčevim ocjenama, i inače rješavaju presporo, zbog čega je, kako je istaknuo, potrebno ojačati nastojanja u tom pravcu i svestrani dijalog.

O pitanjima odnosa dviju država, pa i o suprotnim stajalištima Slovenije i Hrvatske u pogledu arbitražne presude koju su o graničnom prijeporu Slovenije s Hrvatskom donijeli međunarodni arbitri, prije toga su u Ljubljani na svom sastanku razgovarali slovenski premijer Miro Cerar i predsjednik hrvatske vlade Andrej Plenković, složivši se da je unatoč razlikama u pogledu na otvorena pitanja potreban dijalog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najavili su svoj ponovni susret i nastavak dijaloga u rujnu ove godine, a Plenković je Cerara pozvao u posjet Hrvatskoj.

Erjavec je pak u Trstu na marginama summita o problematici ekonomskog razvoja i stabilizacije Balkana razgovarao i s britanskim ministrom vanjskih poslova Borisom Johnsonom, te europovjerenikom za proširenje Johannesom Hahnom.

Erjavec je u tim razgovorima naglasio potrebu poštivanja međunarodnih ugovora, uvažavanja odluka arbitražnih sudova i primjene europskih principa vladavine prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.