EU – ima li pravo Orban (Tuđman), Merkel ili Velika Britanija?

Foto: Fah

Nedavni (ne)uspješni referendum o migrantskim kvotama u Mađarskoj jasno je razlučio europsku političku stvarnost. Usprkos likovanju „liberalnih“ i „lijevih“ medija o nedovoljnoj izlaznosti, treba istaći da je rezultat od 95 % glasača koji su pristupili referendumu protiv migrantskih kvota fenomenalan. U Mađarskoj se, zapravo, radi samo o opstrukciji referenduma onih glasača koji su za migrantske kvote, a koji nisu izašli na isti. Pošto uvijek postoji veliki broj ljudi od cca 20-25 % koje ne zanimaju niti izbori niti referendumi, pa na njih ni ne izlaze, te određeni broj koji tog dana ne može izaći, propast referenduma i službenu pobjedu Orbanove politike mogao je spriječiti samo neizlazak na referendum jer bi svaki izlazak iznad 50 % donio sigurnu pobjedu Orbanu i njegovoj politici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To se i dogodilo. Ovako mađarski predsjednik nema legalitet, ali sa ovim rezultatima ima itekako veliki legitimitet.
Orbanu je ovaj rezultat vjetar u leđa!

Podsjetimo se našeg referenduma o pristupanju EU: izašlo je 43 % birača, a ZA je bilo 66 %. To je mnogo slabiji rezultat od ovog Orbanovog.

Pitanje je kako sve to može potencijalno djelovati na daljnji smjer EU? Koje su zapravo solucije za ustroj EU i kako se Hrvatska treba postaviti u tim datostima?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Solucija 1)

Za početak nužno je citirati misao pokojnog prvog predsjednika Hrvatske dr. Franje Tuđmana kao onoga koji je označio priželjkivani smjerokaz Hrvatske unutar EU u vrijeme za i nakon Domovinskog rata.

„Europska politika može biti svrhovita samo onda ako stvarno dovede do ostvarenja takve europske zajednice koja će se moći osloboditi nesnosna tutorstva jedne i druge velesile (op. SAD-a i Rusije) i postati samostalan čimbenik u međunarodnom životu. Takva zajednica može se u Europi ostvariti jedino kao savez država samostalnih europskih naroda koji bi zadržali svoju punu nacionalnu samobitnost, pravo na nezavisan unutarnji društveno-politički razvitak i na suverenost u međunarodnom životu. Stvarne izglede za uspjeh mogu imati samo one osnove europske politike koje će ići za tim da europska zajednica udruži materijalne i umne sile europskih naroda na temelju ideje aktivne koegzistencije i jedinstva raznolikosti“ (Franjo Tuđman).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvije su bitne i naglašene točke koje treba istaknuti u Tuđmanovim riječima:

1. Europa se treba osloboditi tutorstva SAD-a i Rusije i postati samostalan međunarodni čimbenik
2. Europa može opstati jedino kao savez država samostalnih europskih naroda

Što god bi dodali ovim Tuđmanovim riječima pokvarilo bi jasnoću i snagu njegovih riječi, te suštinu njegove misli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još 1999. na pogrebu predsjednika Tuđmana u Zagrebu, u funkciji predsjednika Vlade u mandatu 1998.-2002., Viktor Orban dao je naslutiti da je njegova politika nacionalne države unutar EU vrlo slična Tuđmanovoj.

Orbanove riječi o Tuđmanu, emitirane tada na HRT-u, glasile su „mnogo ste izgubili i ne samo vi. Cijela Srednja Europa izgubila je velikog vođu i sigurno je da ta regija (Srednja Europa op.) ne može biti stabilna bez vašeg predsjednika kao što je s njim… gubitak je velik“.

Izdvojiti ćemo samo nekoliko riječi iz ovih par Orbanovih rečenica, a koje se tiču naše domovine i opsjene galopirajuće detuđmanizacije: veliki gubitak, regija Srednja Europa (a nikakav Balkan), veliki vođa, stabilnost.

Dolazak narančaste koalicije sa SDP-om na vlast malo kasnije pokrenuo je suprotne procese balkanizacije, detuđmanizacije i destabilizacije Hrvatske, s tendencijom vraćanja Hrvatske iz Srednje Europe na prostor bivše Jugoslavije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vizionar Orban „prorekao“ je na Tuđmanovom pokopu što će se stvarno događati sljedećih 15 godina pod sljedećim vladama i predsjednicima Mesićem i Josipovićem, a što je Hrvatsku dovelo gotovo na rub propasti.

Zaključimo prvu slociju: politika Viktora Orbana prema EU jednaka je politici dr. Franje Tuđmana. EU je savez samostalnih europskih država bez nametanja tutorstva i patronizacije bilo koje države od strane „nadvlade EU“.

Solucija 2)

Europska Unija Angele Merkel i velikog broja europskih političara (osobito Zapadne Europe) izgleda puno drugačije. To se osobito očituje nakon referenduma u Velikoj Britaniji gdje su njezini građani odlučili na najdemokratskiji mogući način da žele izlazak iz EU. Nakon izlaska Velike Britanije i migrantske krize, glavni dvojac EU-a postaje njemačka kancelarka demokršćanka Angela Merkel i francuski predsjednik socijalist Francoise Hollande.

Oni vide smjer EU-a u smanjivanju nacionalnih i državnih suvereniteta i približavanju Europskoj uniji u neku vrstu čak federalističkog koncepta. Prema njihovim riječima i riječima mnogih visokih dužnosnika EU, u takvoj politici vide čak i jedinu mogućnost za spas Europske unije. Tome svjedoči i nedavna skandalozna izjava luxembourškog ministra Asselborna o nepodobnosti Mađarske Viktora Orbana i o mogućnosti izbacivanja iste iz EU! Podsjeća li vas ovaj govor na neke (ne)davne mediokritetske i prijeteće izjave iz Europe o „autoritarnom režimu Franje Tuđmana“? Vidi li se poveznica između djelovanja Viktora Orbana i Franje Tuđmana u jačanju nacionalnih suvereniteta vlastitih zemalja? Da, ona je upravo u tome što Orban u Mađarskoj čini ono što je Tuđman rekao, gore citirano, o poželjnom smjeru i sudbini EU.

Kako ističe prof. Phillipe Schmitter, Europska unija trenutačno nije ni federacija ni konfederacija, a ni država u suvremenom smislu tog pojma, nego je sustav višerazinske, policentrične vladavine, koji je u srži usmjeren na formiranje konsocijacijske (udružene) vladavine. Prema njemu, potreban je značajan događaj ili prijetnja održanju postojećih političkih entiteta kako bi se građani i političke elite potaknuli na akciju koja bi bila usmjerena na čvršće i dublje povezivanje. Za američki je federalizam ta prijetnja bila rascjepkanost američkih država okruženih moćnim kolonijalnim carstvima, a za europski integracijski (federalistički) proces danas bi mogla biti migrantska kriza ili teroristički napadi na europskom tlu. Zbog toga neki u ovim procesima vide veliku opasnost ne samo za građanske slobode, već i za suverenitete naroda EU.

Solucija 3)

Konačno, treća se opcija javila i realizirala u Velikoj Britaniji – izlazak iz EU. Mislimo da se izlazak Velike Britanije svima koji se imalo bave geopolitikom činio kao nemoguć, ali on se ipak dogodio. „Brexit“ se dogodio i sada se pokreće puno procesa koji su nepredvidljivi i kaotični, a koji će ponajviše zavisiti od ponašanja država poput Njemačke i Francuske s jedne strane i zemalja Višegradske grupe (osobito Poljske i Mađarske) koji ostaju jedina ozbiljna oporba ideji centralizacije ili „federalizacije“ EU nakon izlaska Britanije.

Kojim će putem EU i Plenkovićeva Hrvatska ostaje vidjeti u danima i godinama koji slijede, najvećim dijelom i zbog nepredvidivosti događanja na „starom kontinentu“. Migrantska kriza, rat u Ukrajini, stanje u Turskoj, terorizam, Velika Britanija, nestabilna Srbija i Republika Srpska mogu biti okidači (ne)željenih događanja koji će odrediti sudbinu europskih naroda i država.

Sigurno je da Hrvatska treba jasnu i koliko je moguće suverenu vanjsku politiku u kojoj će dominantnu ulogu imati oni koji su u stanju predvidjeti smjerove događanja i pragmatičnom politikom odvesti Hrvatsku putem njenog (međunarodnog) boljitka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.