EU: Najveće neprijateljstvo prema političkim elitama osjećaju Francuzi

Foto: fah

Među šest europskih nacija Francuzi su najgnjevniji i najveći su protivnici elita, po rezulatima istraživanjima koje je obuhvatilo i Njemačku, Španjolsku, Italiju, Austriju i Poljsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje, predstavljeno u četvrtak pred izbore za Europski parlament u svibnju, pokazalo je da “negativne” osjećaje gaji 87 posto Francuza, 86 posto Španjolaca, 67 posto Poljaka, 63 posto Talijana i 61 posto Nijemaca.

Oko 49 posto Francuza je ljutito, zgroženo ili ustrašeno, 39 posto želi radikalnu promjenu, a 81 posto smatra da su elite protiv njih, pokazale su ankete.

Neprijateljstvo prema establishmentu najrazvidnije je posljednjih mjeseci bilo upravo u Francuskoj s pokretima poput “žutih prsluka”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Francuskoj i najveći udio ljudi koji žele napustiti Europsku uniju, njih 17 posto, dok ih je u Austriji 13 posto, u Njemačkoj 11 posto, Italiji osam posto te po sedam posto u Poljskoj i Španjolskoj.

Istraživanje javnog mišljenja je na razini cijele Europske unije predvidjelo gubitke na izborima u svibnju za Europsku pučku stranku (EPP), socijaldemokrate i Zelene a napredovanje euroskeptika i desničara.

Po rezultatima ankete, EPP bi ako uđe u savez s desničarskim grupama ECR-om, ENF-om i EFDD-om, u Europskom parlamentu imao 334 zastupnika, tek 19 manje od parlamentarne većine od 353 zastupnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje je proveo konzorcij europskih instituta koji čine talijanski SWG, njemačka INSA, francuski ISOP, španjolska SIGMA DOS i poljski IBRIS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.