EU poručuje ženama da je posao u ICT sektoru budućnost

Premali broj žena u ICT sektoru stoji Europsku uniju milijarde eura i ugrožava njezinu konkurentnost, upozorila je ovaj tjedan europska povjerenica za digitalni razvoj Neelie Kroes, predstavljajući novu kampanju Europske komisije kojom se želi privući više žena u taj sektor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Privlačenje većeg broja žena karijerama u ICT sektoru ekonomski je imperativ”, kazala je Kroes, predstavljajući inicijativu pokrenutu u povodu međunarodnog dana žena.

“Kada bi žene radile u ICT sektoru u jednakom broju kao i muškarci, europski BDP mogao bi se povećati za oko devet milijardi eura na godinu”, istaknula je.

Samo devet od stotinu developera aplikacija su žene i one čine manje od 30 posto radne snage u ICT sektoru u Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tom je sektoru u EU-u u veljači bilo više od 400.000 praznih radnih mjesta. Iduće godine bit će ih više od 500.000, a 2020. više od 900.000, procjenjuje EK.

No, broj studenata u ICT sektoru stabilan je kad je riječ o muškarcima (10 posto), a pada u slučaju žena (tri posto).

Žene su u ICT sektoru posebice slabo zastupljene na vodećim položajima. Među šefovima ih je 19,2 posto, prema 45,2 posto u drugim sektorima. Isto tako, samo 19 posto poduzetnika u ICT sektoru su žene, prema 54 posto u drugim uslužnim sektorima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U okviru nove kampanje Europska komisija želi potaknuti mlade žene da studiraju i grade karijeru u ICT sektoru isticanjem primjera žena koje su u tome uspjele.

Njihove video poruke mogu se pogledati na stranici ICTLadies (http://ictladies.com/), a vlastita priča o uspjehu može se objaviti na Facebook stranici “Every Girl Digital”.

“ICT nije više samo za nekolicinu čudaka – on je cool, on je budućnost”, poručila je Kroes na Twitteru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.