Europska unija priprema “hitnu intervenciju i strukturnu reformu” europskog tržišta električne energije, čije je funkcioniranje žestoko kritizirano od strane nekih članica EU-a u kontekstu brzog rasta cijena energije.
Tijekom hitnog sastanka europskih ministara energetike u Sloveniji, predsjednica Europske komisije Ursula Von der Leyen objavila je namjeru EU-a da intervenira na tržištu električne energije.
> Rusija može srušiti cijenu energenata: Putin spaljuje ogromne količine plina na granici s Finskom
“Strmoglave cijene električne energije sada otkrivaju, iz različitih razloga, ograničenja našeg trenutnog dizajna tržišta električne energije”, rekla je Von der Leyen.
“Razvijen je pod potpuno drugačijim okolnostima i potpuno drugačijim svrhama. Zato sada radimo na hitnoj intervenciji i strukturnoj reformi tržišta električne energije.”
Države članice sve više pozivaju EU na uvođenje ograničenja cijena električne energije. Češka je sazvala sastanak ministara energetike i najavila novi izvanredni sastanak u Bruxellesu 9. rujna na kojem će se dogovoriti predložene reforme.
> Plenković najavio smanjenje PDV-a zbog energetske krize: Evo promjena
“Nakon vikenda punog pregovora, mogu objaviti da sazivam izvanredni sastanak Vijeća za energiju”, objavio je na Twitteru Jozef Síkela, češki ministar industrije i trgovine. Ministar je govorio o potrebi “sređivanja energetskog tržišta” na razini EU-a.
After a weekend full of negotiations, I can announce that I am convening an extraordinary meeting of the Energy Council. We will meet in Brussels on the 9th September.
Tekst se nastavlja ispod oglasaWe must fix the energy market. Solution on the EU level is by far the best we have. pic.twitter.com/tsOzOSHpx0
— Jozef Síkela (@JozefSikela) August 29, 2022
Njemački kancelar Olaf Scholz tijekom bilateralnih razgovora u Pragu 29. kolovoza rekao je da će podržati ograničenje cijena električne energije i poručio da će EU brzo postići dogovor.
“Vrlo ćemo pažljivo razmotriti koje instrumente imamo kojima možemo upotrijebiti za snižavanje cijene električne energije”, rekao je Scholz novinarima.
“To nije nešto što se može dogoditi nasumično, mora funkcionirati u tehničkom smislu, ali očito ono što se sada postavlja kao tržišna cijena nije pravi odraz ponude i potražnje.”
Odvajanje cijene plina od električne energije
Česi bi mogli ciljati na prirodni plin, koji se intenzivno koristi za proizvodnju električne energije i čija je cijena skočila zbog ruskog energetskog ratovanja.
Nacrt internog dokumenta koji je financijska publikacija Bloomberg pogledala početkom godine sugerira da Komisija razmatra ograničenje cijena plina u slučaju da Rusija prekine opskrbu ili cijene postanu nepodnošljive.
“Općenito, možda mogu reći da je, na primjer, odvajanje cijena električne energije od cijene plina jedan od puteva koje možemo razmotriti”, istaknuo je Scholz.
Belgijski premijer Alexander De Croo zatražio je 29. kolovoza od EU-a da poduzme mjere na europskom energetskom tržištu.
> Na snazi poskupljenje energenata, građani već u strahu za zimu i uštede: ‘Drva su sigurnija opcija od plina ili struje’
“Stvarno mislim da bismo trebali intervenirati jer neizvjesna cijena stvarno postaje nemoguća”, rekao je na energetskoj konferenciji u Stavangeru u Norveškoj.
“Vjerujem da bismo trebali intervenirati, a u mojoj zemlji već dugo zagovaramo ograničenje cijena na tržištu plina i tržištu veleprodajnih cijena”, rekao je De Croo.
U Belgiji, troškovi energije već prisiljavaju neka poduzeća na zatvaranje ili masovno smanjenje proizvodnje. Proizvođač čelika Aperam zatvorio je svoju proizvodnju u Genku, proizvođač gnojiva Yara počeo je obustavljati proizvodnju, a tvrtka za podove Beaulieu najavila je svoje namjere da učini isto, prenosi The Brussels Times.
Tekst se nastavlja ispod oglasa