Na snazi poskupljenje energenata, građani već u strahu za zimu i uštede: ‘Drva su sigurnija opcija od plina ili struje’

poskupljenje energenata
Foto: iStock

Ljudi se polako pripremaju za hladnije dane. Traže alternativu plinu i struji jer, kažu, tko će plaćati tolike režije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Crne najave za jesen i zimu građane već tjeraju na razmišljanje o uštedama. Kako će se grijati, hoće li biti plina, koliko će sve to koštati – pitanja su koja ih muče pa traže alternative. Dok je za neke grijanje na drva uobičajeno, drugi ga sad razmatraju upravo kako bi nešto uštedjeli. Dok iz Njemačke stižu vijesti o rekordnoj potražnji za pećima na drva i kaminima, u Hrvatskoj redova pred takvim trgovinama nema, ali interes je sve veći.

U zraku ljetne temperature, ali drva na dvorištu već spremna. Gospođa Marija iz Siska se za bezbrižnu zimu pobrinula još u proljeće.

“Treba tako, oko 30 metara. I to je koštalo gotovo devet tisuća kuna”, kaže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je za njenu mirovinu jako puno pa će pomoći plaćanje na rate. Uslijed poskupljenja energenata, čini se da su upravo drva rješenje o kojima razmišljaju i mnogi Sisčani. Nekima jedino i najbolje, prenosi N1.

‘Drvo je drvo, drvo ćeš uvijek naći’

“Cijeli život se grijem na drva, imam kamin tako je kuća napravljena, ima veliki kamin među zidovima i ja sam si i ranije računao jer prije je bilo gorivo jeftino, lož ulje… pa sam vidio da to nije to. Tako da nisam puno razmišljao nikad ni o plinu, ničem, držao sam se one stare, drvo je drvo, drvo ćeš uvijek naći”, rekao je gospodin Drago.

Naći će se, ali pitanje je po kojim cijenama. Ogrjevno drvo, žale se građani, skuplje je nego prošle godine. No u Hrvatskim šumama ističu da je smanjenje PDV-a iz travnja dovelo i do nižih cijena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Ministar na odlasku Čorić: Ovo je vrlo kompleksna godina s obzirom na cijene energenata i krize u Europi i cijelom svijetu

“Mi smo sve napravili da to drvo bude prihvatljivo stanovništvu, čak smo od 1. travnja spustili PDV s 25 na 1 posto, tako da su sada cijene ogrjevnog drveta u kategoriji hrasta nekih 270 kuna a u kategoriji bukve i 290 kuna”, rekao je Vlatko Petrović, voditelj uprave Šuma Sisak.

Drugačije cijene drže preprodavači. Cijene po metru premašuju 300 pa i 400 kuna. Gospodin Zlatko svojih je šest metara kupio od prodavača preko društvenih mreža.

“Platio sam 1650 kuna. To je puno. Inače cijene idu i do 400 kuna po metru, a za umirovljenike je to puno”, kaže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Guverner Vujčić o rastu cijena energenata: Sve je počelo od pandemije…Rat u Ukrajini samo je dodao pritisak

Koliko god da je puno i dalje je jeftinija, a i sigurnija opcija od plina ili struje.

“Ja imam centralno grijanje na drva, ali osnovna stvar je, ako nestane struje, nestane mogućnost da se grijem jer pumpa neće raditi. Nema drugog rješenja, grijanje na plin ne može, na struju tko zna, i ona će biti skupa i hoće li je biti. Tko zna što će bit. Ja imam puno godina, svakakve stvari sam pronašao. Tako da, u ovom slučaju je najbolja alternativa obična peć na drva”, kaže pak Vinko.

U trgovinama gdje se mogu pronaći i peći i kamini. Većih gužvi zasad nema, ali očekuju ih krajem ljeta. Dok peći za centralno grijanje idu i do 15 tisuća kuna, one sobne peći za drva nešto su jeftinije.

> Njemačka: Zbog skupe struje i nestašice plina, ogromna navala na kupovinu kamina

“Rang cijena za klasičnu peć, za gotovinu imate od nekakvih 2900 kuna, 3 tisuće kuna, pa zavisno opet o snage, kilovataže, vrste i tipa peći, do 5, 6, 7 tisuća kuna. S tim da u narednom periodu imamo najave za 10-ak do 15-ak posto da će cijene ići gore i slijediti trendove svih drugih energenata”, rekao je Ivo Petković voditelj prodaje centralnog grijanja u jednoj trgovini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Hrvatskih šuma poručuju da su za ovu godinu osigurali milijun kubika ogrjevnog drveta, a već bilježe 10 posto povećanja prodaje u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Ipak, poručuju da, čak i ako bude puno veće potražnje za drvima, odgovorno gospodarenje šumama ima svoja pravila pa se drvo ne može sjeći prema potrebama kupaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.