Francuski premijer, čija vlada je obećala da će “očistiti” politiku, bio je prisiljen u srijedu braniti svoju odluku da unajmi privatni zrakoplov za 350.000 eura kako bi se vratio kući iz Japana.
Oporbeni političari osudili su taj potez premijera Edouarda Philippea a nevladina agencija koja progoni financijske prijestupe na visokim instancijama, optužila ga je za ignoriranje vladinog obećanja o uzornom ponašanju.
Predsjednik Emmanuel Macron našao se na udaru kritika ranije ovoga mjeseca zbog proslave svog 40. rođendana na posjedu kraljevske palače. Njegov ured pokušao je umanjiti važnost toga priopćivši da su proslavu rođendana platili Macron i njegova supruga.
Philippe je priznao u izjavi za radio RTL da se vratio s izaslanstvom u Pariz iz Tokija, nakon službenog posjeta Novoj Kaledoniji, unajmljenim zrakoplovom po cijeni od 350.000 eura, ali je rekao da je to morao učiniti.
“Potpuno razumijem iznenađenje i pitanja francuskog naroda”, kazao je. “Znali smo da nema komercijalnog leta u vrijeme kada smo se trebali vratiti, a znali smo da se vratiti moramo jer je predsjednik putovao u srijedu ujutro…”.
“Pravilo je, kad god je to moguće, da premijer ili predsjednik moraju biti u zemlji… Preuzimam punu odgovornost za tu odluku”, rekao je premijer.
Karim Bouamrane, glasnogovornik Socijalističke stranke, napisao je na Twitteru da taj let ukazuje na “amaterizam” vezano za organizacijske sposobnosti Philippeovog tima.
Je li Vesna Pusić pozvala Vladin zrakoplov samo da stigne na HNS-ovu presicu?
“Da, to je bila najekonomičnija odluka, jer je bilo najefikasnije doći, a ne spavati još jedan dan u Ankari. To je moj posao, ja sam ministrica u tom resoru, i zato to koristim”, objasnila je Pusić svoj potez.
> Pročitajte kako se Milanovićeva Vlada “borila protiv korupcije”!
Podsjetimo, Vesna Pusić bila je sredinom prosinca 2014. u Ankari na službenom putu s troje suradnika. Prema Ankari uputila se redovnom linijom, za Hrvatsku – Vladinim zrakoplovom. Bura se u javnosti digla zbog toga što je ministrica Pusić 19. prosinca tražila da po nju u Tursku dođe službeni Vladin zrakoplov, a nije čekala drugi dan kako bi se vratila redovnom zrakoplovnom linijom.
> Koliko novaca Hrvatska izgubi svake godine zbog korupcije?
Uskoro je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, na čijem je čelu bila Vesna Pusić, objavilo na Twitteru da je cijena spornog leta ministrice od Ankare do Zagreba oko 60 tisuća kuna. “Cijena leta (Ankara-Zagreb) po satu iznosi 2356 USD ili za 4 sata korištenja cca 60 000 kn” – što je iznos u jednom smjeru kako su napisali a prema Ankari zrakoplov je letio prazan. Glasnogovornica Vesne Pusić tvrdila je da se nisu mogli vratiti redovitom linijom jer je nije bilo, no mediji su otkrili da su taj dan čak dva zrakoplova letjela za Zagreb kad je Pusić bila u Ankari. Čudno u cijeloj priči zvuči izgovor za traženje smještaja. Nevjerojatno zvuče izgovori o hotelima. Zar ministar na službena putovanja ide bez plana puta i već plaćenog smještaja, bilo od Hrvatske ili zemlje domaćina?
Da je ministrica na naš račun potrošila novce na smještaj u hotelu bio bi to manji iznos od praznog leta prema Ankari i natrag s njom prema Zagrebu.
> Je li koalicija HDZ-a i HNS-a zaštita Vrdoljaka od svake istrage?
S obzirom na aktivnosti Vesne Pusić nakon povratka, tada vidljive na stranicama HNS-a i u medijima, vidjelo se da je Vesna Pusić dan nakon što se vratila iz Turske imala stranačkih obaveza, jer je zajedno s ostalim ministrima iz HNS-a održala zajedničku (stranačku) novinsku konferenciju. Vesna Pusić, Ivan Vrdoljak, Anka Mrak Taritaš i Andrea Zlatar-Violić 20. prosinca u Zagrebu govorili su o 2014. godini iz stranačke perspektive te su konstatirali da je “za HNS 2014. bila godina katarze koju su uspješno prošli i iskoristili za generacijsku tranziciju”.
> Željka Markić: Lažni putni nalozi SDP-a i korupcija u HAVC-u
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Hina