Izbori za EU parlament sve bliže: Evo kako rad europskih institucija utječe na sve nas

izbori
Foto: Thinkstock

Izbori za Europski parlament sve su bliže. U Hrvatskoj će se održati iduće nedjelje, 9. lipnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Biračko pravo u Hrvatskoj imaju hrvatski državljani stariji od 18 godina. Uz određene uvjete, moguće je i glasanje na biračkim mjestima u inozemstvu.

Birači u Hrvatskoj birat će 12 zastupnica i zastupnika u Europskom parlamentu.

EU izbori: kako se biraju zastupnici?

Broj izabranih zastupnika svake stranke ovisi o udjelu biračkih glasova koje stranka dobije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska koristi sustav preferencijalnog glasanja. To znači da birač zaokružuje na glasačkom listiću redni broj ispred naziva kandidacijske liste. Ako birač želi pojedinom kandidatu na toj kandidacijskoj listi dati preferencijalni glas, zaokružit će i redni broj ispred imena i prezimena kandidata kojemu ga daje.

Lista kandidata mora osvojiti najmanje 5 posto glasova kako bi sudjelovala u diobi mandata u Europski parlament.

U praksi, budući da je u Europskom parlamentu iz Hrvatske 12 zastupnika, svaka politička stranka trebat će dobiti najmanje 8,33 posto glasova kako bi osigurala jedno mjesto u Parlamentu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Pred nama su izbori za Europski parlament: Evo nekih detalja

Parlament, Komisija, Vijeće… Što rade EU institucije?

Što radi EU Parlament? Za što je odgovorna Europska Komisija? Što je Vijeće EU-a?

To su samo neka od pitanja na koja mnogi građani Hrvatske ne znaju odgovore. Donosimo kratka pojašnjenja i slikovni prikaz rada ovih europskih institucija.

Foto: www.europarl.europa.eu

Europski parlament

Prema podacima na stranici Europski parlament, istoimena institucija jedina je institucija EU-a koju europski građani izravno biraju svakih pet godina. Na ovogodišnjim Europskim izborima bira se ukupno 720 zastupnika. Točnije, 15 zastupnika više u usporedbi s prethodnim izborima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski parlament i Vijeće Europske unije zajednički dijele ovlasti za donošenje i izmjenu zakonodavnih prijedloga i odlučivanje o proračunu EU-a. Parlament nadzire i rad Komisije i drugih tijela EU-a te surađuje s nacionalnim parlamentima država članica EU-a.

>Izbori 2019: Koga je Hrvatska birala u EU parlament?

Europska komisija

Europska komisija izvršno je tijelo EU-a. Predlaže nove zakone i politike, prati njihovu provedbu i upravlja proračunom EU-a. Komisija osigurava i pravilnu primjenu politika i propisa EU-a u svim zemljama članicama.

Komisija ima 27 povjerenika, po jednog iz svake države članice. Parlament odobrava cijeli tim povjerenika, a zatim Europsko vijeće službeno imenuje Komisiju.

Komisiju vodi predsjednik. Čelnici država članica EU-a predlažu kandidata za to mjesto na temelju rezultata europskih izbora, a Europski parlament glasa o njemu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više od 50 posto zastupnika u Europskom parlamentu treba glasati za predloženog kandidata. Ako je broj glasova manji, čelnici EU-a moraju predložiti drugog kandidata.

Vijeće Europske unije

Vijeće Europske unije, poznato i kao Vijeće, pregovara o zakonodavnim aktima i donosi ih, u većini slučajeva, zajedno s Europskim parlamentom. Vijeće je odgovorno i za koordinaciju politika država članica u posebnim područjima. Članovi Vijeća ministri su nacionalnih vlada iz svake države članice, razvrstani prema području za koje su zaduženi.

Predsjedništvo Vijeća svakih šest mjeseci dodjeljuje se drugoj državi članici.

Europsko vijeće

Europsko vijeće određuje opći politički smjer i prioritete Europske unije. Članovi Europskog vijeća šefovi su država ili vlada 27 država članica EU-a, predsjednik Europskog vijeća i predsjednik Europske komisije. Europsko vijeće sastaje se najmanje četiri puta godišnje.

Vijeće EU-a i Europsko vijeće ne treba miješati s Vijećem Europe, koje nije institucija EU-a. Vijeće Europe međunarodna je organizacija sa sjedištem u Strasbourgu čiji je cilj zaštita ljudskih prava, demokracije i vladavine prava.

Ostale institucije EU-a

Rad Komisije, Parlamenta, Vijeća i Europskog vijeća nadopunjuju druge institucije i tijela EU-a. Tu su uključeni Sud Europske unije (Luksemburg), Europska središnja banka (Frankfurt) i Europski revizorski sud (Luksemburg).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.