Izrael i UK najbrži u cijepljenju, EU kasni: Sve veći problemi s cjepivom AstraZenece

cjepivo
Foto: fah Fotomontaža: narod.hr

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) pozvala je Veliku Britaniju da s drugim zemljama dijeli cjepivo nakon što procijepi prioritetnu skupinu. Naime, Ujedinjeno Kraljevstvo (UK) koje je napustilo Europsku uniju trenutno je jedna od najuspješnijih zemalja u nabavljanju i distribuiranju cjepiva, a očekuje se da će već do 15. veljače svi zdravstveni djelatnici na terenu, ali i stariji od 70 godina primiti prve doze cjepiva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Epidemiolog Kaić: ‘Nema medicinskog razloga da netko ne primi cjepivo AstraZenece’

Dok Britanci razmišljaju o tome da će imati i višak cjepiva, mnogi se u Europi pitaju kada će dobiti prve doze. Tako je Španjolska tek u nedjelju primila prve doze AstraZenecinog cjepiva protiv koronavirusa. Prve doze cjepiva u subotu je primila i Bugarska, a EuroNews dodaje da je također riječ o AstraZenecinom cjepivu koje je “relativno jeftino te jednostavno za skladištenje i uporabu.

I Hrvatska uzela najviše AstraZenecing cjepiva kojeg Švicarska ne priznaje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Hrvatska je naručila 5 milijuna i 600 tisuća doza od raznih proizvođača za prvu fazu cijepljenja te dodatnih 300 tisuća doza za kraj 2021. godine. Najviše je naručeno od AstraZenece – 3 milijuna i 600 tisuća doza, a u dogovoru s EU Hrvatska bi trebala primiti 2,705.000 doza cjepiva.

AstraZenecino se cjepivo inače smatra manje učinkovitim cjepivom, što je još u studenome naglasila dr. sc. Andreja Ambriović Ristov, virologinja s Instituta Ruđer Bošković i članica Vladinog Znanstvenog savjeta za koronavirus.

“Pfizer i Moderna su objavili rezultate svoje treće faze kliničkih pokusa i da je učinkovitost 95 posto. Nedavno je AstraZeneca objavila prosječnu učinkovitost koju su dobili u kliničkom pokusu koja je 70 posto”, kazala je tada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od razloga zašto je Velika Britanija u prednosti nad EU glede distribucije cjepiva je zato što su Britanci s AstraZenecom i Pfizerom sklopili ugovore tri mjeseca prije EU.

Francuska ograničila cjepivo AstraZenece, u Južnoj Africi ne djeluje dobro

Kada je riječ o cjepivu AstraZenece, regulatori u Švicarskoj ga nisu odobrili jer prema njima postoji premalo podataka koji bi dokazali njegovu punu djelotvornost. Švicarska bi eventualno mogla odobriti AstraZenecino cjepivo nakon što stignu dodatni podatci s ispitivanja u trećoj fazi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trenutno dostupni podatci ne upućuju na pozitivnu odluku u pogledu koristi i rizika cjepiva, kazali su švicarski regulatori.

“Da bi dobio konačnu ocjenu, podnositelj zahtjeva mora, između ostalog, dostaviti dodatne podatke o djelotvornosti iz ispitivanja faze III. koje je u toku u Sjevernoj i Južnoj Americi, a koji će morati biti analizirani. Čim se dobiju rezultati, privremeno odobrenje moglo bi se izdati u vrlo kratkom roku.”

Prema najnovijim informacijama Francuska je ograničila davanje AstraZenecinog cjepiva starijima od 65 godina, a još prije isto su odlučile Danska i Norveška.

Također, Španjolska, koja je posljednja do sada primila prve doze cjepiva, neće davati AstraZenecino cjepivo starijima od 55 godina. Uz to, New York Times izvještava kako AstraZeneca ne djeluje dobro protiv južnoafričke inačice koronavirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo, molekularni biolog Nenad Ban oprezan je pri ocjeni učinkovitosti AstraZenecinog cjepiva te za Večernji list kaže kako je “vjerojatno da će cjepivo AstraZenece pružati određenu zaštitu protiv jakih simptoma bolesti, unatoč tome što neće moći sasvim spriječiti infekcije.

Umirovljenici ne žele AstraZenecu

Umirovljeničke organizacije u Hrvatskoj tražile su da se odustane od cijepljenja starijih osoba cjepivom AstraZeneca, već da nabave sigurno cjepivo za tu dobnu skupinu.

“Države koje poštuju svoje starije sugrađane poput Francuske, Njemačke, Italije, Švedske i Poljske ne preporučuju upotrebu tog cjepiva za starije osobe, a Hrvatska je donijela odluku da će započeti s procjepljivanjem njime danas”, ističe se u priopćenju Hrvatske stranke umirovljenika.

Predlažu kupnju drugog cjepiva koje postoji na tržištu dok se ne istraži djelovanje AstraZenece na osobe starije od 55 godina, čiji je broj u kliničkim ispitivanjima cjepiva bio nedovoljno zastupljen da bi se mogla potvrditi njegova sigurnost.

Izrael najefikasniji u distribuciji cjepiva, UK uspješnija od svih u EU, Poljska najbolja u EU

Prema Spectator Indexu najučinkovitiji u svijetu po distribuciji cjepiva je Izrael koji je cjepio 66 na svakih 100 stanovnika. Prate ih Ujedinjeni Arapski Emirati s 40 od 100 cijepljenih te UK s 19 od 100 cijepljenih. Hrvatska je do sada cijepila oko 2,3 na 100 stanovnika.

Najbolja država u EU po distribuciji cjepiva je Poljska s tek 4,3 cijepljena na 100 stanovnika. S obzirom na broj stanovnika najviše cjepiva je iskoristio SAD koji je potrošio 39 milijuna cjepiva, a slijede ga Kina (31 milijun), Ujedinjeno Kraljevstvo (11.9 milijuna) te Indija i Izrael s 5,7 odnosno 5,4 milijuna potrošenih cjepiva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.