Koliko je migranata stvarno ilegalno ušlo iz Hrvatske u Sloveniju i koliko ih je vraćeno?

Sloveniju
Arhivska fotografija: Fah

Postavlja se pitanje gdje su svi ti ljudi koji su uhvaćeni u ilegalnim prelascima na ovom dijelu Europe i hoće li ih dodatne granične kontrole spriječiti. Nakon što je Slovenija najavila da će uvesti kontrole na granici s Hrvatskom i Mađarskom postavilo se pitanje koliko je migranata ilegalno ušlo u Sloveniju iz Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, upravo je to kao jedan od razloga za vraćanje nadzora granice istaknuo slovenski ministar unutarnjih poslova Boštjan Poklukar. Tu je još i opasnost od prijetnje terorizmom s kakvima se suočavaju Italija i Francuska, pa i Slovenija uvodi dodatne kontrole na granicama s Hrvatskom i Mađarskom. N1 je došao do točnih brojki o ilegalnim prelascima granice što ih objavljuje Sektor granične policije.

>Slovenija produljuje kontrole na hrvatskoj granici za još 20 dana

Broj ilegalnih prelazaka raste

Prema službenoj statistici tijekom 2020. u Sloveniji je zabilježeno je 14.635 nezakonitih prelazaka. Ukupno je Slovenija drugim državama iz kojih su migranti došli te godine vratila 10.024 stranca, od kojih 9.949 Hrvatskoj.

Godinu kasnije, dakle, 2021. u Sloveniji je, prema službenim podacima, registrirano 10.067 ilegalnih prelazaka državne granice. Te godine, broj vraćenih ilegalnih migranata smanjio se za čak 60,1 posto, odnosno vraćeno ih je ukupno 3.998.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od svih vraćenih migranata u 2021. njih 3.858 predano je Hrvatskoj. Slovenska policija navodi da je najviše bilo državljana Pakistana, Afganistana i Bangladeša.

Možda će vas zanimati

Nova migrantska kriza: UiO je već 2015. upozoravala na kontrole na granicama i posljedice ilegalne migracije

UiO je upozorila da postoje i oni koji žele prijeći granicu s lošim namjerama, pripadnici ISISA, oni kojima je cilj destrukcija.

Najviše stranaca vraćeno RH

Trend rasta broja ilegalnih ulazaka u Sloveniju nastavio se i tijekom 2022. godine. Podaci granične policije do kojih smo došli kažu da su u prvih devet mjeseci prošle godine u zabilježena 18.433 ilegalna prelaska državne granice. Ponovno je najviše stranaca stiglo ih Hrvatske, njih 15.926.

Unatoč velikoj brojci ilegalnih prelazaka, Slovenija tvrdi da je 2022. drugim zemljama vratila 2.105 osoba. Najviše stranaca vraćeno je Hrvatskoj, ukupno 1.967. Gdje su završili ostali stranci nije objavljeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko ima ilegalnih prelazaka?

Dostupne su i najnovije brojke koje su se spominjale posljednjih 24 sata zbog odluke Slovenije da privremeno vrati policijski nadzor na svoje granice. Izneseni su, doduše, neprecizni podaci o više od 30 ili 40 tisuća ilegalnih migranata koji su ušli iz Hrvatske u Sloveniju.

Slovenska policija u svojim službenim dokumentima objavila je da je riječ o 42.940 migranata koji su ilegalno ušli iz Hrvatske, dok ih je ukupno u prvih devet mjeseci u Sloveniju ušlo ukupno 44.751. Najviše je bilo državljana Afganistana, Maroka, Pakistana i Bangladeša. Slijedili su ih državljani Turske, Indije, Nepala, Kube i Sirije.
Gdje su deseci tisuća stranaca?

>Slovenija uvodi kontrolu na granici s Hrvatskom zbog straha od terorizma

Sekundarne migracije jedan od razloga manjeg broja vraćanja stranaca

I onda slijedi možda najčudniji podatak što bi ga trebale objasniti i same slovenske vlasti: u prvih devet mjeseci ove godine vratili su drugim državama 221 migranta. Njih 160 vraćeno je Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ranije je MUP Slovenije objašnjavao da je mali broj vraćanja rezultat ugovora o vraćanju između pojedinih zemalja, ali i zahtjevi za azilom što ih mnogi migranti podnose. Tu su, tvrdili su u izvještaju od prije dvije godine, sekundarne migracije kao jedan od razloga manjeg broja vraćanja stranaca, od broja registriranih ilegalnih prelazaka granice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.