Nove mjere u Njemačkoj sadrže moguću zabranu kretanja u razdoblju između 22 i 5 sati, poznatije kao policijski sat, ograničenje rada maloprodaje te smanjenje kontakta među ljudima na najmanju moguću mjeru.
Ovaj kontroverzni zakon djelo je Velike koalicije u parlamentu između tzv. demokršćana CDU/CSU i tzv. socijalista SPD. Veliki broj građana u Njemačkoj misli da su ove dvije stranke odavno se odijelile od istinskog demokršćanstva i socijalnih ideja.
Prosvjedi na ulicama Berlina, strahovanje policije od juriša prosvjednika na zgradu Bundestaga koji je donio strože mjere protiv korone. Od sada je moguć i policijski sat, mjera koja je i dalje sporna, piše DW
Tisuće prosvjednika okupilo se u središtu Berlina u srijedu kako bi se usprotivili prijedlogu kancelarke Angele Merkel za uvođenje novih ograničenja u borbi protiv Covida-19.
Konkretno se radi o promjenama Zakona o zaštiti građana od zaraza u slučaju „epidemiološke situacije nacionalnih dimenzija”. Vlada je zakonske promjene donijela prošlog tjedna, u srijedu ih je po ubrzanom postupku izglasao Bundestag, a u četvrtak i dom saveznih pokrajina Bundesrat.
Izmjene i dopune postojećeg Zakona o zaštiti od zaraza u kojima su navedene epidemiološke mjere podržala su 342 parlamentarca, a 250 zastupnika je glasalo protiv prijedloga, a 64 je bilo suzdržano.
Tijekom rasprave o samom zakonu, najpoznatiji političar koji se javio za riječ je vicekancelar i kandidat Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD) za kancelara Olaf Scholz. Vicekancelar brani promjene zakona iza kojih stoji i njegova stranka kao manji koalicijski partner u vladi Angele Merkel i ukazuje na to da su promjene zakona koje saveznoj vladi daju velike ovlasti ionako vremenski ograničene do kraja lipnja.
Sama kancelarka se tijekom ove rasprave nije javila za riječ kao ni nova kancelarska kandidatkinja Zelenih Annalena Baerbock. Novopečeni kancelarski kandidat Unije CDU/CSU Armin Laschet kao premijer Sjeverne Rajne – Vestfalije niti ne sjedi u Bundestagu.
Promjene zakona omogućavaju centralno uvođenje saveznih mjera u slučaju da u okruzima u kojima sedmodnevna incidencija tri uzastopna dana prelazi vrijednost od 100.
Mjere sadrže moguću zabranu kretanja u razdoblju između 22 i 5 sati, poznatiju kao policijski sat, ograničenje rada maloprodajnih prodavaonica te smanjenje kontakta među ljudima na najmanju moguću mjeru.
Trgovinama će do incidencije od 150 biti omogućena prodaja kroz „Click&Meet“ postupak kojim se kupac naručuje u trgovini. Zakonske promjene, koje su za sada ograničene do kraja lipnja, omogućavaju i obavezno uvođenje nastave na daljinu kod prelaska incidencije od 165.
Kućanstvima je dozvoljen posjet samo jedne osobe iz drugih kućanstava.
Predložena ograničenja izazvala su ogromno negodovanje brojnih građana koji su se okupili nedaleko od Brandenburških vrata sa zastavama i transparentima na kojima je pisao ‘Mir, sloboda, bez diktature’.
Ogorčeni oporbeni liberali prijete da će protiv promjena zakona, posebice protiv dijela koji se odnosi na policijski sat, podići tužbu pred Ustavnim sudom.
Na kraju su za zakonske promjene glasovali samo zastupnici vladajuće koalicije, njih 342. Cjelokupna oporba, s izuzetkom Zelenih koji su se suzdržali od glasovanja, je glasovala protiv. Nakon što su promjene prošle i u Bundesratu, zakon bi, nakon provjere ustavnosti, trebao potpisati i predsjednik Frank-Walter Steinmeier. Teoretski, zakon bi mogao stupiti na snagu u subotu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa