Kraj rodne ideologije u Mađarskoj: Orbanova Vlada predložila zakon kojim bi uveo pojam “spol pri rođenju”

epa05622019 Hungarian Prime Minister Viktor Orban presses a knob during the vote on the amendment of the Constitution during the plenary session of the parliament in Budapest, Hungary, 08 November 2016. 131 representatives voted YES and three voted NO, thus the two-third majority was not achieved in order to change the Constitution. The goal of the planned amendment was Hungary's political objective to prevent the mandatory quotas, proposed by the European Commission to share the migrants among the EU countries, in other word to stop the settlement of foreign population. EPA/TAMAS KOVACS HUNGARY OUT

Vlada mađarskog premijera Viktora Orbana predstavila je nacrt zakona kojim bi se zaustavilo zakonsko prepoznavanje spola takozvanih “transrodnih” osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, prema nacrtu zakona, u mađarski pravni sustav uveo bi se pojam “spol pri rođenju” u Zakonu o civilnom registru – s definicijom “biološki spol određen primarnim spolnim karakteristikama i kromosomima”.

“Spol pri rođenju” zamijenio bi tada “rod” u civilnom registru, a prijedlogom zakona zabranjeno bi bilo mijenjanje ovog unosa. Ova bi promjena utjecala na službene dokumente poput osobnih kartica, vozačkih dozvola i putovnica.

Inače, rodna teorija koju zastupa progresivna ljevica, je često utemeljena samo na nejasnom konceptu slobode u području osjećaja i želja ili trenutačnih želja izazvanih emocionalnim impulsima i voljom pojedinca, te tvrdi kako postoje više od dva spola odnosno roda, te da on ovisi o osjećajima pojedinca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Putin poručio da definicija braka kao zajednice muškarca i žene treba ući u ruski ustav

>Nakon sprdnje studenata i objave na Narod.hr-u: Nije više moguće potvrdom da ste LGBT dobiti dodatnih 1000 eura za Erasmus

Europska komisija poručila je da će možda trebati poduzeti “daljnje” korake protiv Mađarske. Glasnogovornik Komisije rekao je da se provodi “mapiranje” u svim državama članicama kako bi utvrdilo jesu li zakoni usvojeni tijekom krize u skladu s EU i međunarodnim propisima. Dodao je i da “Postoji posebna zabrinutost zbog slučaja Mađarske i mogu vam reći da nećemo oklijevati da poduzmemo daljnje mjere ako se to smatra potrebnim”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen također je ustvrdila da je “posebno zabrinuta zbog situacije u Mađarskoj”, dodavši: “Poduzet ćemo potrebne radnje kao što smo već radili u prošlosti”.

Njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas otišao je najdalje u prijetnjama spomenuvši mogućnost financijskih sankcija protiv Mađarske kao načina za osiguranje poštovanja takozvanih osnovnih prava, dok je grčki premijer Kyriakos Mitsotakis kazao da odbacuje “svako autoritarno ograničenje poput onog koje se dogodilo u Mađarskoj”, prenosi theparliamentmagazine.eu.

Podsjetimo, uz podršku dvije trećine parlamenta, Orban je povećao svoje ovlasti u jeku pandemije koronavirusa te je između ostaloga predviđena kazna od pet godina zatvora za širenje lažnih vijesti, odnosno dezinformacija te mogućnost zatvorske kazne u trajanju od osam godina za one koji krše karantenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.